Protestele din Franța se extind pe stadioane. Emmanuel Macron contestat de suporterii Les Bleus. Videosursa foto; captura video France 24

Protestele împotriva reformei pensiilor inițiată de Emmanuel Macron, în Franța, s-a extins și pe stadioanele de fotbal. Președintele a fost contestat în timpul meciului dintre naționala Cocoșului Galic și Țările de Jos. Evoluția finaliștilor Campionatului Mondial, de pe Stade de France, nu a fost de natură să domolească furia suporterilor nemulțumiți de reforma pensiilor propusă de Macron și de guvernul său.

Președintele Franței, Emmanuel Macron, a fost contestat de mai mulți suporteri francezi care s-au aflat în tribunele Stade de France, pentru meciul dintre naționala Cocoșului Galic și echipa similară a Țărilor de Jos. Aceștia i-au cerut demisia, din tribune, în timpul meciului, la scurtă vreme după debutul celei de-a doua reprize a jocului. Ei și-au exprimat dezacordul cu privire la legea de reformă a pensiilor inițiată de Emmanuel Macron care pr

În momentul în care tabela de afişaj a indicat minutul 49 şi trei secunde, mai mulți suporteri au scandat „Macron, demisia!”. Protestatarii au reacționat la un apel venit din partea unui deputat francez, François Ruffin. Înainrea meciului, acesta a transmis un mesaj în care solicita suporterilor de pe stadion să recurgă la o astfel de socilitare.

De mai multe zile, francezii sunt în stradă și protestează violent împotriva legii adoptate în Parlamentul de la Paris. Ministrul de interne din Franța, Gérald Darmanin, a declarat că joi, în a noua zi de mobilizare împotriva reformei pensiilor, că au avut loc „457 de arestări” în rândul protestatarilor, în vreme ce 441 de poliţişti şi jandarmi au fost răniţi.

Ministrul a mai spus că în timpul acestor proteste, 903 piese de mobilier urban sau pubele au fost incendiate la Paris, în timpul manifestaţiei convocate de sindicate și a acuzat „radicalizarea” participanților la proteste și violența „extremei stângi”.

Franța a terminat victorioasă în fața Țărilor de Jos

Naţionala Franţei a învins formația de fotbal a Țărilor de Jos cu scorul de 4-0, vineri seara, pe Stade de France, într-un meci din Grupa B a preliminariilor EURO 2024 la fotbal. Finaliștii mondiali aveau 2-0 după primele zece minute, graţie golurilor marcate de Antoine Griezmann (3) şi Dayot Upamecano (8). Kylian Mbappe, la primul său meci în postura de căpitan, a reuşit o dublă (22, 88).

Selecţionata Oranje a avut şansa golului de onoare, dar Memphis Depay a ratat un penalty în min. 90+6, lovitura fiind apărată de Mike Maignan.

De asemenea, Belgia a avut parte de un debut perfect cu Domenico Tedesco selecţioner, câștigând cu 3-0 în fața Suediei în deplasare. Romelu Lukaku a făcut un meci mare, reuşind un hat-trick (35, 49, 83).