PRELIMINARII CE 2020. Suedia - România, 2-1. „Tricolorii” au început campania de calificare cu o înfrângere

Autor: | | 6 Comentarii | 988 Vizualizari

Naționala României a fost învinsă, sâmbătă, în deplasare, de Suedia, scor 1-2, într-o confruntare din preliminariile Campionatului European din 2020.

Naționala României a debutat cu stângul în campania de calificare la Campionatul European din 2020. Sâmbătă, la Stockholm, „tricolorii” au cedat în fața Suediei, scor 1-2, într-o confruntare din Grupa F. Debutul meciului a fost echilbrat, elevii lui Cosmin Contra au încercat câteva acțiuni ofensive, dar defensiva a fost dezastruoasă. Nordicii au proftat de gafele în lanț ale fundașilor români și au punctat prin Quaison (33) și Claesson (40). La pauză, Contra a decis să-l schimbe pe Alex Mitriță cu Claudiu Keșeru, iar rezultatele s-au văzut. Jucătorul de la Ludogoreț a redus din diferență în minutul 58 și a mai avut o bună ocazie de-a marca.

Ianis Hagi și-a făcut și el apariția pe teren, în minutul 64, dar fără rezultate concrete în jocul României. În minutul 90+3, Săpunaru a șutat de la 3 metri în portarul gazdelor și meciul s-a încheiat cu 2-1 pentru suedezi.

Marți, de la ora 21.45, România va evolua împotriva Insulelor Feroe, pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj-Napoca.

Suedia - România, 2-1Quaison (33), Claesson (40) / Keșeru (58)

Echipe de start

Sudia: Olsen- Lustig, Helander, Granqvist, Augustinsson - Forsberg, Larsson, Olsson, Claesson, Quaison, BergRezerve: Johnsson, Nordfeldt, Andersson, Durmaz, Fransson, Ishak, Krafth, Larsson, Papagiannopoulos, Sema, Svensson, Tinnerholm

România: Tătărușanu - Cr. Manea, Săpunaru, Dr. Grigore, Bancu - T.Băluță, R. Marin - Chipciu, N. Stanciu, Mitriță - PușcașRezerve: Pantilimon, Fl. Niță, R.Benzar, Moți, D. Nistor, I.Hagi, Keșeru, P. Anton, Cicâldău, Deac, D. Man, A. Ivan

Meciul s-a încheiat.

min. 90+3. Săpunaru trimite în portar, de la 3 metri.

min. 90+1: Isak face ce vrea în careul nostru, șutează și Tătărușanu respinge.

min. 85: Claesson reia pe lângă poartă de la 8 metri.

min. 83: Berg reia cu capul de la 8 metri, Tătărușanu respinge.

min. 63: Keșeru trimite pe lângă de la 12 metri.

min. 58: GOOOLLL România!!! Keșeru a reluat cu capul în poartă de la 4 metri.

min. 55. Răzvan Marin șutează peste poartă, din voleu, de la 12 metri.

A început a doua parte a meciului.

S-a încheiat prima repriză.

min. 44: Pușcaș șutează în portarul Suediei, din diagonală.

min. 40: GOOOLLL Suedia. Claesson șutează de la 22 de metri, fără speranțe pentru Tătărușanu.

min. 33: GOOOLLLL Suedia. Quaison deschide scorul cu un șut d ela 6 metri, după erori în lanț comise de elevii lui Contra.

min. 32: Stanciu, pe lângă poartă, de la 30 de metri, din lovitură liberă.

min. 27: Răzvan Marin trage moale de la 25 de metri.

min. 15: Șut Chipciu de la 20 de metri, pe centrul porții, Olsen n-are probleme.

min. 5 Chipciu a ratat o preluare într-o situație favorabilă.

min. 2: Granqvist reia cu capul de la 11 metri, Tătărușanu prinde fără probleme.

Meciul a început.

Liviu Dragnea, lovitura DURA pentru Viorica Dancila! I-a spus-o de fata cu toata lumea!