Novak Djokovici, după victoria din primul tur de la Australian Open. Nu se aștepta la asta Sursa foto: EPA/ALESSANDRO DI MARCO

Novak Djokovici, liderul clasamentului ATP, a oferit primele declaraíi după victoria cu Dino Prizmic. El a spus că a rămas uimit de rivalul său de doar 18 ani și că speră să ajungă departe.

Novak Djokovici, liderul clasamentului ATP, l-a învins pe Dino Prizmic, dar a declarat că este un jucător de tenis expecțional. El a mai spus că tânărul de 18 ani merită toate aplauzele și că va avea o carieră de succes.

Novak Djokovici, despre rivalul său

„Are atât de mult potenţial. Are deja tot ce ar avea nevoie şi încă se poate îmbunătăţi. Îmi place foarte mult modul în care este prezent mental pe teren. Nu renunţă niciodată.

M-am simţit de parcă joc împotriva mea, în oglindă. Nu are slăbiciuni, într-adevăr. Merită toate aplauzele. Este un jucător uimitor care s-a descurcat incredibil de bine pe teren. Acesta este momentul lui", a spus Djokovici, care a ţinut să sublinieze că „Putea să fie cu uşurinţă şi meciul lui. A dat dovadă de o mentalitate şi rezistenţă deosebite. Cu siguranţă vreau să fiu în colţul lui. Aşa că sper că mă va invita, pentru că va face nişte lucruri mari în cariera lui, asta e sigur”, a încheiat Djokovici.

Meci dificil pentru Novak Djokovici

În turul întâi al Australian Open, Novak Djokovici l-a învins pe Dino Prizmic, locul 178 ATP. Victoria nu a fost însă una simplă. Meciul a durat patru ore şi un minut, iar Djokovici s-a impus în cinci seturi, cu 6-2, 5-6(5), 6-3, 6-4, potrivit News.

Novak Djokovici, jucător de tenis

Novak Djokovici, după victoria din primul tur de la Australian Open. Sursa foto: Agenzia LiveMedia | Dreamstime.com

Adversarul său de doar 18 ani, câștigător la Roland Garros juniori în 2023, s-a distanțat la 3-1 și a menținut ritmul cât să trimită setul în tie-break. A câștigat duelul și s-a impus cu 7-6, chiar dacă Novak Djokovici a revenit de la 2-6 la 5-6.

Sârbul și-a revenit în setul 3, câștigând tot după ce croatul avea 3-2. Apoi părea că nu va avea probleme în setul 4, conducând cu 4-0, însă tânărul s-a apropiat la 4-3 și 5-4. Nole a servit pentru meci și a mai făcut nicio greșeală, astfel că s-a calificat în turul secund după o luptă de fix 4 ore.

Nimeni nu se aștepta la asta

A fost pentru prima oară de la US Open 2010, când Djokovici a avut nevoie de mai mult de 3 ore pentru a trece de turul întâi la un Grand Slam.În turul doi de la Melbourne, sârbul va întâlni un australian: învingătorul din duelul reprezentanților gazdelor, Popyrin - Polmans.