Serie A. Napoli a învins Juventus Torino, scor 2-1

Serie A. Napoli a învins Juventus Torino, scor 2-1 Sursa foto Facebook

Napoli a făcut istorie în etapa cu numărul 27 din Serie A și s-a impus în duelul cu Juventus Torino, scor 2-1. Antrenorul Francesco Calzona n-a avut concurență.

Napoli, sub comanda lui Francesco Calzona, s-a impus în duelul cu Juventus Torino, scor 2-1, în etapa cu numărul 27 din Serie A. Campioana en-titre a primit duminică vizita lui Juventus pe Stadio Diego Armando Maradona și a reușit să ia toate cele 3 puncte.

Victorie pentru Napoli

Campioana Italiei a deschis scorul în minutul 42 al partidei, la o fază finalizată de Khvicha Kvaratskhelia.

În a doua repriză, jocul a curs mai mult în favoarea oaspetiloe, iar Federico Chiesa a restabilit egalitatea în minutul 81.Scorul final a fost stabilit de napoletani, care au dat lovitura prin Raspdadori (min 88), după ce Victor Osimhen a ratat o lovitură de la 11 metri.

Golurile acestei partide au fost marcat de Kvicha Kvaratskhelia (minutul 42) și Giacomo Raspadori (minutul 88) pentru napoletani, respectiv Federico Chiesa (minutul 81) pentru ”Bătrâna Doamnă”.

napoli juventus

Sursa foto Facebook

În urma acestui rezultat, Napoli se află pe locul 7 al ierarhiei, cu 43 de puncte acumulate după 27 de meciuri. De cealaltă parte, Juventus ocupă poziția a 2-a din clasament cu 57 de puncte obțiunute, la 12 puncte distanță de liderul Inter Milano (69 de puncte).

Meci Napoli - Juventus 2-1

• Min. 1: A început partida!
  • Min. 34: Ocazie Juventus! Vlahovic scapă singur cu Meret, dar șutează în bară.
  • Min. 43: Gol Napoli! Kvaratskhelia șutează din voleu, din interiorul careului, direct în plasa lui Szczesny.
  • Min. 45+1: Pauză!
  • Min. 46: A început repriza a doua!
  • Min. 81: Gol Juventus! Chiesa se infiltrează în careul advers și trimite un șut pe jos care se oprește în plasa porții lui Meret.
  • Min. 87: Penalty pentru campioana Italiei! Osimhen este faultat în careu de Nonge, iar arbitrul, după consultarea VAR, acordă lovitură de la 11 metri.
  • Min. 88: Gol campioana Italiei! Osimhen ratează lovitura de la 11 metri, dar mingea ajunge la Raspadori, care bagă mingea în poartă.

Juventus, pe poziția a doua

După 26 de etape, Napoli, campioana en-titre, se află abia pe poziția a noua în campionat, cu 40 de puncte acumulate.

De cealaltă parte, Juventus ocupă poziția a doua, cu 57 de puncte, la nu mai puțin de 12 lungimi în spatele liderului Inter. În turul de pe Juventus Stadium, ”Zebrele” s-au impus la limită, scor 1-0, datorită golului reușit de Federico Gatti din minutul 51.