Juventus Torino, pe primul loc în Serie A

Juventus Torino, pe primul loc în Serie A Sheriff a împrumutat un ecuadorian. sursa: arhivă EVZ

Echipa de fotbal Juventus Torino continuă seria impresionantă de performanțe în campionatul Serie A, obținând a cincea victorie consecutivă și urcând astfel pe prima poziție în clasament, acumulând 52 de puncte.

Într-un meci disputat în deplasare, Juventus Torino a învins formația Lecce cu un scor categoric de 3-0, asigurându-și astfel locul fruntaș în campionatul de fotbal al Italiei. Atacantul sârb Dusan Vlahovic a fost eroul zilei, marcând o dublă în minutele 59 și 68, în timp ce brazilianul Bremer a încheiat seria golurilor în minutul 85, notează Footitalia.

Juventus Torino i-a depășit în clasament pe Inter Milano

Cu această victorie, Juventus a depășit-o în clasament pe Inter Milano, care și-a amânat meciul cu Atalanta Bergamo până pe 28 februarie. Inter Milano se pregătește să dispute finala Supercupei Italiei în Arabia Saudită în data de luni

Într-un alt meci disputat duminică, Salernitana a suferit o nouă înfrângere, scor 1-2, pe teren propriu în fața formației Genoa. Astfel a rămas pe ultima poziție a clasamentului.

Echipa de pe locul 19, Empoli, a obținut o victorie zdrobitoare de 3-0 împotriva AC Monza, datorită hat-trick-ului realizat de polonezul Szymon Zurkowski (13, 38, 73).

Mijlocașul român Răzvan Marin a fost titular în acest meci și a rămas pe teren până în minutul 61, când a fost înlocuit de Youssef Maleh.

Rezultate:

Sâmbătă AS Roma – Hellas Verona 2-1 Au marcat: Romelu Lukaku (19), Lorenzo Pellegrini (25), respectiv Folorunsho (76).

Udinese – AC Milan 2-3 Au marcat: Samardzic (42), Thauvin (62), respectiv Loftus-Cheek (31), Jovic (83), Okafor (90+3).

Duminică Frosinone – Cagliari 3-1 Au marcat: Mazzitelli (64), Soulé (75), Kaio Jorge (90+5), respectiv Sulemana Kakari (26).

Empoli – AC Monza 3-0 A marcat: Zurkowski (13, 38, 73).

Salernitana – Genoa 1-2 Au marcat: Martegani (2), respectiv Retegui (13), Gudmundsson (58 – penalty).

Lecce – Juventus Torino 0-3 Au marcat: Vlahovic (59, 68), Bremer (85).

Iată şi programul celorlalte meciuri din etapa a 21-a a campionatului italian: Miercuri 14 februarie Bologna – Fiorentina