Momentul în care Gigi Becali și-a curățat propria echipă și a trimis titlul la Farul. Revoltă în vestiar, la pauza meciului crucial de la ConstanțaGigi Becali. Sursa foto: Arhiva EVZ

Gigi Becali a luat două decizii total neinspirate la pauza meciului dintre Farul Constanța și FCSB. Nimeni din staff nu a avut curajul să se opună, iar jucătorii s-au revoltat.

FCSB a ratat din nou câștigarea titlului din Liga I, după o înfrângere de pomină, înregistrată pe terenul echipei Farul Constanța, scor 2-3. Oamenii lui Gheorghe Hagi au pus mâna pe trofeu, iar ultima etapă a play-off-ului va fi una fără mare miză. La fel ca de fiecare dată în ultimii ani, FCSB „a fost curățată” de Gigi Becali, finanțatorul-dictator, care a transformat antrenorii în simple marionete. Cu o singură excepție, în ultimii ani. Este vorba despre Mirel Rădoi, care a demisionat în momentul în care a văzut că patronul nu poate fi controlat.

La Constanța, FCSB a condus cu 2-0, gazdele au redus din diferență până la pauză. În a doua parte, totul s-a rupt la gruparea „roș-albastră”. Marea cauză trebuie căutată în cele două schimbări făcute în perioada de odihnă. Gigi Becali a cerut ca Joonas Tamm să fie înlocuit cu Iulian Cristea. Estonianul avea un cartonaș galben, iar finanțatorul s-a temut că ar putea fi eliminat.

Gigi Becali a schimbat și dezastrul nu a mai putut fi evitat

De asemenea, Andrei Cordea i-a luat locul lui Octavian Popescu, omul care făcuse umbră degeaba pe teren. Mutările au dereglat serios mecanismul celor de la FCSB. Conform gsp, în vestiar au apărut nemulțumiri, la pauză, iar unii jucători au cerut ca schimbările să nu fie făcute. Dar nimeni din staff-ul echipei n-a avut curaj să se opună cerințelor lui Becali. „De ce să schimbăm? Jucăm bine, să continuăm așa!”, s-ar fi auzit în vestiar, conform sursei citate.

„Răsturnarea jocului și a scorului din partea secundă a fost alimentată tocmai de schimbări. Nou-intrații lui Gigi au subțiat echipa, Hagi a ridicat de pe bancă doar oameni care au contribuit într-un mod concret la obținerea victoriei.

Sali și Casap au fost trimiși pe teren după aproape o oră din joc și au colaborat imediat la golul egalizator al Farului. Apoi a intrat Dan Sârbu și a participat la faza din care a rezultat golul al treilea. Fără să aibă un lot la fel de bun și de scump ca al lui Becali, Hagi tot a găsit soluții mai bune”, scriu cei de la gsp.ro.