Mitriţă, încă patru ani la Universitatea Craiova Alex Mitriță Sursa foto: Facebook

Clubul Universitatea Craiova a anunţat, duminică, pe Facebook, prelungirea contractului pentru fotbalistul Alexandru Mitriţă.

Noul acord dintre U Craiova și Alex Mitriță va fi valabil pentru patru ani. Contractul are o clauză de reziliere de cinci milioane de euro.

Mitriţă este al Craiovei!”, a anunțat Universitatea Craiova pe Facebook.

Mitriță, om de bază la U Craiova

Mijlocașul lateral al U Craiova Alex Mitriță s-a născut pe 8 februarie 1995, la Craiova. A jucat fotbal la echipele Turnu Severin (2011), Viitorul Constanța (2013) și FCSB (2013, când a împlinit 18 ani), apoi s-a transferat la echipa de fotbal Pescara, din Italia, în 2015, la vârsta de 20 de ani.

Doi ani mai târziu, Mitriță s-a întors în România, la Universitatea Craiova.

În pauza competițională din iarna 2018–2019, Alex Mitriță s-a transferat în SUA, pentru a juca în Major League Soccer, la New York City FC.

La Universitatea Craiova a ajuns înapoi după 21 iulie 2017, când echipa din Bănie a anunțat că a ajuns la un acord pentru împrumutul lui Mitriță.

Primul meci a fost eșec cu echipa AC Milan, în care U Craiova a pierdut cu 1-0 în a treia rundă de calificare a UEFA Europa League.

Primul gol al lui Alexandru Mitriță afost într-un meci intern, cu echipa Astra Giurgiu.

Apoi, echipa din Craiova l-a luat definitiv pe Mitriță, plătind clubului din Pescara o sumă de 730.000 de euro.

A jucat și la Națională

În martie 2018, Mitriță a fost selecționat pentru amicalele cu Israel și Suedia. A debutat ca tricolor în primul meci din 2018 împotriva Israelului, oferind o pasă de gol pentru George Țucudean, în victoria România-Israel 2-1.

În octombrie 2019, revenit la echipa națională, după șase luni de absență, și a marcat împotriva naționalelor din Feroe si Norvegia, în ambele partide câte un gol.

Alex Mitriță are ca idol pe Lionel Messi.