Misterele meciului Astra - Viitorul. Acuzațiile de „blat”, pată pe obrazul „Regelui”

Mediul online a explodat după victoria obținută de echipa lui Gică Hagi, pe terenul campioanei

Întâlnirea dintre Astra Giurgiu și FC Viitorul, disputată, luni, în etapa a 3-a a play-off-ului Ligii I, a născut discuții aprige în lumea fotbalului și mediul online.

Echipa lui Gică Hagi s-a impus cu scorul de 2-1 și și-a consolidat prima poziție a clasamentului, având cu trei puncte mai mult decât FCSB. Prima repriză a avut acțiune din plin. Oaspeții au marcat prin Aurelian Chițu (13) și Cristi Săpunaru (20 - autogol), în timp ce „astralii” au înscris datorită lui Daniel Florea (39).

S-a vorbit despre reciprocitate

Același jucător a ratat un penalty în minutul 42, în timp ce Aurelian Chițu (31) și Florinel Coman (36), jucătorii Viitorului, au irosit și ei câte o lovitură de la 11 metri. „Meci rușinos!”, „Un scenariu așteptat de mulți”, „Câtă emoție, pentru un rezultat așteptat”, au fost câteva dintre acuzațiile formulate în spațiul virtual, în privința corectitudinii confruntării de la Giurgiu. Ideea de bază de la care au plecat acuzațiile de blat a fost aceea a reciprocității. Săptămâna trecută, Astra s-a impus în „sferturile” Cupei României, pe terenul Viitorului, și s-a calificat în semifinale.

De aici s-a născut teoria că dobrogenii își vor lua revanșa în campionat, ceea ce s-a și întâmplat. Suspiciunea este însă fragilă, pentru că giurgiuvenii nu au siguranța câștigării Cupei, dar aveau șansa de-a rămâne în lupta pentru titlu, dacă ar fi câștigat, luni, trei puncte. Eșecul a dus-o pe Astra la 10 puncte de echipa lui Hagi.

Pe de altă parte, autogolul lui Săpunaru, dar și cele trei penalty-uri ratate pot da naștere unor suspiciuni îndreptățite, dar nedemonstrabile. „Numai niște idioți pot spune așa ceva, atât am putut azi”, a zis Marius Șumudică, antrenorul Astrei. Gică Hagi a spus sec: „Se consolidează ideea că suntem pe meritele noastre unde suntem.”

„Meciul prieteniei” cu Steaua

De-a lungul timpului, în jurul echipei „Regelui” au mai planat semne de întrebare. În sezonul 2012 - 2013, Viitorul avea mare nevoie de puncte pentru a scăpa de retrogradare și a învins pe terenul Stelei, scor 5-2, și în Ștefan cel Mare, pe Dinamo, scor 3-2. După „meciul prieteniei” din Ghencea, Viitorul n-a mai învins-o pe Steaua până în această primăvară, atunci când s-a impus în play-off, scor 3-1.