Mihai Fifor îl acuză pe Ilie Bolojan că scufundă țara: Acum vrei, cu orice preț, să-i dai foc

Mihai Fifor îl acuză pe Ilie Bolojan că scufundă țara: Acum vrei, cu orice preț, să-i dai focBolojan. Sursa foto: Facebook

Doar un iresponsabil ar face ceea ce a făcut Ilie Bolojan, susține deputatul PSD Mihai Fifor. Social-democratul a lansat un nou val de critici la adresa șefului Executivului, făcând referire la măsurile aplicate de acesta pe plan economic.

Mihai Fifor, noi acuzații la adresa lui Ilie Bolojan

Potrivit acestuia, politicile economice adoptate de Guvern au împins România spre dificultăți majore și tensiuni sociale.

„Oare nu-ți ajunge că, cu fiecare oră pe care o mai petreci la Palatul Victoria, scufunzi țara asta și mai mult? Acum vrei, cu orice preț, să-i dai foc. Asta ți-ar mai potoli setea de putere? Români încaierați cu români - asta e „soluția” ta?”, se arată în mesajul publicat de Fifor.

De asemenea, acesta îi cere premierului să oprească șirul măsurilor economic.

„Oprește-te! Nu te mai juca cu focul lângă butelie”, mai spune președintele PSD Arad.

Mihai Fifor

Mihai Fifor. Sursa foto: Facebook/Mihai Fifor

Măsurile luate de premier, impact negativ asupra României

Mihai Fifor susține că deciziile Guvernului au avut consecințe negative asupra economiei și populației. În acest context, el a avertizat că Bolojan duce țara spre recesiune sub lozinca „reformei”.

„Ai reușit, în numai 10 luni, să nenorocești o țară. Doar un IRESPONSABIL ar face ceea ce ai făcut și ceea ce continui să faci: să sărăcești românii cu bună știință, să duci economia în recesiune sub lozinca „reformei”, să lovești în capitalul românesc, să arunci șomajul în aer. Ce om lovește în veterani, în mamele aflate în îngrijirea copilului, în persoanele cu handicap, în bolnavii cronici?”, mai spune Fifor.

Bolojan, acuzat că nu acționează în interesul românilor

Liderul PSD îl acuză pe premier și de modul în care își exercită influența politică și mediatică.

„Cât de Ilie Bolojan să fii ca să arunci o țară în aer doar pentru că tu și gașca ta, mufată la banii statului, nu vă dați duși? De zile întregi cheltui banii românilor ca să intoxici ecranele televizoarelor cu retorica ta mincinoasă, cu ura ta față de români, pe care nici măcar nu mai încerci să o disimulezi. O „haiducie” de rit nou, în care iei de la românii onești ca să dai celor conectați la banul public”, se mai arată în mesaj.

În încheiere, Fifor mai spune că premierul ar urmări să își păstreze funcția cu orice preț.

„Dar poate cel mai grav lucru este altul: disperarea cu care te ții de scaun. Disperarea celui care știe că vine nota de plată. Știi vorba aia, Ilie… de ce ți-e frică nu scapi. Du-te. Lasă țara asta în pace”, mai arată Fifor.

O moțiune de cenzură a fost depusă în Parlament și urmează să fie votată în plenul reunit. Documentul este susținut de PSD, AUR și grupul PACE – Întâi România. Votul decisiv este programat pentru marți.

3
4