Mihaela Buzărnescu, eliminată în primul tur al Phillip Island Trophy

Sursa: arhiva EVZ

Mihaela Buzărnescu, numărul 138 WTA în vârstă de 32 de ani, a fost eliminată în primul tur al turneului de tenis Phillip Island Trophy.

Jucătoarea română de tenis Mihaela Buzărnescu, eliminată din turneul Phillip Island Trophy.

În vârstă de 32 ani, numărul 138 WTA a fost eliminată încă din primul tur al turneului de la Melbourne.

Și-a pierdut avantajul în trei seturi, 7-6 (7/5), 3-6, 3-6, în faţa elveţiencei Jil Teichmann (23 ani, 58 WTA).

Mihaela Buzărnescu, eliminată din primul tur

Elveţianca s-a impus după două ore şi jumătate de joc, reuşind 2 aşi (1 pentru Buzărnescu) şi făcând 8 duble greşeli (14 comise de româncă).

În runda următoare, Teichmann o va înfrunta pe chinezoaica Shuai Zhang (35 WTA, favorită nr. 6).

Aşa cum se ştie, tot duminică Patricia Ţig s-a calificat în runda a doua a turneului, după ce a învins-o pe ucraineanca Lesia Ţurenko, în trei seturi, cu 2-6, 6-2, 6-3.

Patricia Ţig (26 ani, 56 WTA) a obţinut victoria după două ore contra unei adversare venite din calificări, acesta fiind prima lor confruntare.

Ţig şi-a asigurat un cec de 1.900 dolari americani şi 16 puncte WTA. În turul secund o va înfrunta pe britanica Francesca Jones (20 ani, 245 WTA). Aceasta a întrecut-o în primul tur pe chinezoaica Saisai Zheng, cu 6-2, 3-6, 6-2, după ce în calificări o învinsese cu 6-2, 6-2 pe Monica Niculescu, scrie Agerpres.

Halep ajunge în sferturile de la Australian Open

Reamintim că duminică, 14 februarie 2021, Simona Halep s-a calificat în sferturile de la Australian Open.

Simona Halep (29 de ani, 2 WTA) s-a calificat în sferturile de finală de la Australian Open.  După 3-6, 6-1, 6-4 cu Iga Swiatek (19 ani, 17 WTA).

Simona Halep va juca în sferturile de finală cu Serena Williams (11 WTA).