Messi, eroul Americii. Gestul făcut de starul argentinian după victoria cu Inter Miami Sursa foto: Arhiva EvZ

Lionel Messi a înscris din nou pentru Inter Miami, care s-a calificat în semifinalele Cupei Ligilor. Fotbalistul a intrat și în topul celor mai buni cinci marcatori din istoria clubului.

Lionel Messi a înscris din nou pentru Inter Miami, care s-a calificat în semifinalele Cupei Ligilor, după victoria clară cu Charlotte, scor 4-0. Josef Martinez (12’ - penalty) și Robert Taylor (32’) au înscris în prima repriză. Autogolul lui Adilson Malanda, din minutul 78, a precedat golul lui Leo Messi, din minutul 86. Starul argentinian a fost servit perfect în careu de către Leo Campana.

După această victorie, Lionel Messi l-a imitat pe Spiderman și a „aruncat” cu pânză, prin gestul pe care l-a făcut cu mâinile. El i-a imitat și pe Thor și Black Panther (cu semnul Wakanda Forever).

„Spiderman Messi”, „Messi, din nou supererou”, „SpiderMessi”, au spus fanii.

Leo Messi (36 de ani) are opt goluri în primele sale cinci meciuri la Inter Miami. Echipa din Florida va merge în nordul țării pentru confruntarea cu Philadelphia Union, în semifinala de marți. Philadelphia a învins echipa mexicană Queretaro, scor 2-1, potrivit Digisport.

Lionel Messi a făcut istorie

Leo Messi a ajuns deja în topul celor mai buni cinci marcatori din istoria lui Inter Miami.

Cu 8 goluri în primele sale 5 meciuri, campionul mondial nu este depășit decât de doi jucători: Leo Campana (16 goluri) și fostul său coleg din naționala Argentinei, Gonzalo Higuain (29 de goluri). Messi e la egalitate cu Robert Taylor (8 goluri).

Lionel Messi este și cel mai titrat jucător din istoria fotbalului, cu un impresionant total de 43 de trofee în palmares. În colecția sa se află: o Cupă Mondială, o Copa America, o Finalissima, patru Ligi ale Campionilor, trei Cupe Mondiale ale Cluburilor, zece titluri în La Liga, două titluri în Ligue 1, trei Supercupe ale Europei, șapte Cupe ale Regelui, șapte Supercupe ale Spaniei, un Trofeu al Campionilor, o Cupă Mondială U-20 și medalia de aur olimpică.

De asemenea, Fotbalistul argentinian Lionel Messi a primit premiul pentru cel mai bun sportiv al anului trecut, în cadrul Galei Premiilor Laureus, care a avut loc la Paris.