Meci oficial de fotbal cu 43 de goluri, în Ungaria

Meci oficial de fotbal cu 43 de goluri, în Ungaria Fotbal. Sursa foto: dreamstime.com

Meci de fotbal, oficial, cu 43 de goluri în ultima etapă din campionatul de tineret U14 al Ungariei. Rezultatul a stârnit un adevărat scandal, dat fiind proporțiile scorului.

Înainte de ultima etapă a campionatului U14, echipa Kerekegyhaz avea nevoie de o victorie la o diferență de 41 de goluri. Doar cu un astfel de rezultat, aproape imposibil de realizat într-un meci, ar fi putut deveni campioană.

Meci de fotbal cu 43 de goluri

Înainte de ultima etapă a campionatului maghiar U14 în fruntea clasamentului se aflau două echipe, cu un număr egal de puncte. GYFE Miklos și Kerekegyhaz aveau fiecare câte 40 de puncte, fiind despărțite doar de golaveraj. Înainte de ultimul meci de fotbal, din campionat, Kerekegyhaz avea nevoie de o victorie la 41 de goluri diferență. O misiune imposibilă pentru a deveni campioană.

Pentru Mikos lucrurile păreau tranșate după ce au obținut victoria, în ultima etapă, cu 1-0. Jucătorii se pregăteau să sărbăorească titlul de campioni, când a picat „bomba”. Rivalii de la Kerekegyhaz au realizat imposibilul.

Formația maghiară Kerekegyhaz a câștigat ultimul meci de fotbal, cu 43-1, în fața Palmonostora și le-a suflat titlul celor de la GYFE Miklos.

Scandal în fotbalul din Ungaria

Rezultatul înregistrat în acest meci de fotbal a stârnit un adevărat scandal. Federația din Ungaria s-a sesizat și a deschis o anchetă, potrivit sursei citate.

Balint Erdos, președintele clubului GYFE Miklos, a declarat pentru sportal.hu că a trăit un adevărat șoc în momentul în care a văzut rezultatul adversarei.

„Meciul nostru s-a încheiat, am câștigat și știind că am avut o diferență de goluri de plus 41, am fost încântați. Apoi am aflat de la arbitru că în cealaltă întâlnire a fost stabilit un record de goluri și am terminat pe locul doi. Toată lumea a răsfoit baza de date a Football Association, iar timp de patruzeci și cinci de minute rezultatul nu a fost disponibil, ceea ce se întâmplă de obicei”, a declarat oficialul.

Balint Erdos a afirmat că a fost șocat când a văzut că s-au înscris 44 de goluri într-un joc de 80 de minute. Aceasta în condițiile în care în minutul 60 erau doar trei goluri închise.

„Apoi a venit șocul de a vedea 44 de goluri marcate într-o întâlnire de 80 de minute, cu 3 goluri marcate în minutul 60. Sper ca Federația să intervină”, a declarat Balint Erdos.

Fotbal

Kunsági Antal Sursa foto: Kerekegyházi SE

Federația s-a sesizat după acest meci de fotbal

Federația maghiară s-a sesizat după rezultatul neverosimil din campionatul U14. Oficialii au deschis o anchetă, potrivit sursei citate. Oamenii de fotbal din țara vecină susțin scenariul unui aranjament menit să aducă titlul celor de la Kerekegyhaz. Antal Kunsági, președintele echipei care a câștigat cu 43-1, s-a declarat indignat de suspiciunile de blat.

„Am fost foarte fericiți că am câștigat campionatul, dar tsunami-ul de știri din ultima vreme, care i-a făcut pe unii să presupună că ultimul nostru meci a fost blat, nu este la fel de fericit”, a spus Antal Kunsági.

Presa maghiară mai notează că antrenorul de la Kerekegyhaz le-ar fi ordonat jucătorilor să câștige cu 50-0.  Pe de altă parte, președintele adversarilor de la Palmonostora a declarat că „rezultatul a fost o întâmplare”.

János Csank, fost căpitan al echipei naționale a Ungariei și antrenor de juniori, s-a arătat șocat de rezultatul înregistrat.

„Sunt șocat și indignat, pentru că acest lucru nu ar trebui să se întâmple. Mai ales în ultima rundă, iar întâlnirea a decis titlul de campioană”, a afirmat fostul jucător.