Liverpool a câștigat derby-ul cu Chelsea, Manchester City a tremurat la Wolverhampton

Liverpool s-a impus, duminică, pe „Anfield Road”, în fața celor de la Chelsea (scor 2-1), într-o confruntare ce a contat pentru etapa a 8-a din Premier League. Gazdele au deschis scorul prin Mohamed Salah, cel care a transformat o lovitură de la 11 metri în minutul 28. În repria a doua, oaspeții au revenit după ce Nicolas Jackson și-a trecut numele pe lista marcatorilor, în minutul 48.

Imediat, în minutul 51, Curtis Jones le-a readus pe gazde în avantaj, iar reușita avea să se dovedească a fi decisivă, pentru că până la final nu s-a mai marcat.

Liverpool a trecut și de Chelsea și conduce în clasamentul din Premier League

Manchester City s-a impus, tot duminică, pe terenul celor de la Wolverhampton, scor 2-1. Dar „cetățenii” au tremurat până la final pentru cele trei puncte. Gazdele au deschis scorul în minutul 7, prin Strand Larsen, oaspeții au egalat în prima parte, gol reușit de Josko Gvardiol (33). Diferența pentru trupa lui Pep Guardiola a fost făcută în minutul 90+5 de John Stones.

Pep Guardiola. Sursa foto: Arhiva EVZ

În clasamentul din Premier League, „cormoranii” sunt lideri, cu un total de 21 de puncte, City este pe doi, cu un punct mai puțin, pe 3 se găsește Arsenal, cu 17 puncte.

Fiorentina a câștigat cu scor de tenis pe terenul celor de la Lecce

În Italia, Fiorentina a zdrobit-o pe Lecce, în deplasare, scu scorul de 6-0. Au marcat Danilo Cataldi (20 și 45), Andrea Colpani (34 și 54), Lucas Beltran (61) și Fabiano Parisi (72). Atalanta s-a impus la Venezia, scor 2-0 (Mario Pasalici - 7 și Mateo Retegui - 47).

Cu Răzvan Marin rezervă, intrat pe teren după pauză, Cagliari a câștigat, acasă, scor 3-2. Au marcat Nicolas Viola (38), Luis Palomino (74), Saul Coco (78 - autogol), respectiv Antonio Sanabria (41) și Karol Linetty (55).

Meci cu șase goluri în Bundesliga, între Wolfsburg și Werder Bremen, oaspeții s-au impus cu scorul de 4-2. Pentru gazde au marcat Tiago Tomas (19) și Joakim Maehle (79), pentru oaspeți au punctat Mirchell Weiser (45+5), Felix Agu (51), Marvin Ducksch (67) și Marco Grull (72).