Liga Campionilor. Farul Constanța-Sheriff Tiraspol, 1-0. Gol marcat de Kiki

Sursa foto: Farul Constanta / Facebook

Farul Constanța a jucat împotriva celor de la Sheriff Tiraspol pe Stadionul Central din Ovidiu pentru prima manşă a primului tur preliminar din Liga Campionilor. Finalul de meci le-a adus victoria elevilor lui Gică Hagi, care au reușit să se impună pe teren propriu cu scorul de 1-0.

Update 3: Final de meci. Partida de la Ovidiu a fost câștigată de Farul Constanța, care a reușit să se impună în fața celor de la Sheriff Tiraspol cu scorul de 1-0.

Update 2: Farul Constanța a marcat primul gol în repriza a doua. Kiki primește pasă de la Alibec, pătrunde în careu, depășește apărarea adversă și îl învinge pe portar cu un șut la colțul lung. Scorul este de 1-0 pentru români.

Update 1: Prima repriză se încheie cu scorul 0-0. Echipa României a avut o mare șansă să deschidă scorul contra moldovenilor încă din minutul doi. Adrian Mazilu a rămas singur cu portarul, a pătruns în careu, dar portarul a ieșit la întâmpinare și a respins balonul în corner.

Cea dea doua mare ocazie pentru Farul Constanța a fost în minutul 11, când Mazilu primește balonul, pătrunde în careu, driblează un fundaș și încearcă să șuteze, dar mingea e reținută de portarul oaspeților.

Spre finalul primei reprize, românii mai au o șansă. Artean șutează de la distanță, portarul are dificultăți, însă reușește să respingă balonul.

Știrea inițială

Meciul dintre Farul Constanţa și Sheriff Tiraspol va fi disputat miercuri seara, începând cu ora 20:30, pe Stadionul Central din Ovidiu. Disputa dintre români și moldoveni pentru prima manşă a primului tur preliminar din Liga Campionilor are o miză uriașă. Echipa care va fi eliminată își va încheia parcursul european din acest sezon.

„Este un sentiment de fericire, de bucurie, pentru că anul trecut am făcut o muncă extraordinară şi să joci calificări de Champions League e o mare, mare provocare pentru noi.

Cu gândul ăsta am muncit după Supercupă, să vedem jucătorii care sunt apţi şi sunt în formă pentru acest meci. Încercăm să creăm o echipă foarte bună, care anul trecut a făcut rezultate extraordinare, am devenit campioni.

Întâlnim o echipă care are o experiență mult mai mare decât noi în Europa, o echipă care a făcut anumite schimbări, o echipă care are un antrenor care e italian. În Italia se pune baza pe disciplină şi pe tactică. E o echipă disciplinată, care stă foarte bine în teren, care joacă mai multe sisteme, deci trebuie să fim atenţi la toate detaliile”, a declarat Gică Hagi, antrenorul de la Farul Constanța.

Echipe probabil:

Farul Constanţa: Aioani - Sîrbu, Boli, M. Popescu, Borza - Doukoure, Nedelcu, Artean - Ad. Mazilu, Alibec, Sali.

Sgeriff Tiraspol: Koval - Zohouri, Tovar, Bueno, Djibo - Kyabou, Talal - Paiva, Badolo, Luvannor - Yansane.

Adversarii amenință că știu totul despre Farul Constanța

Roberto Bordin, antrenorul italian în vârstă de 58 de ani de la Sgeriff Tiraspol, a transmis un avertisment echipei antrenată de Gică Hagi. Acesta a spus despre Farul Constanța, campioana României, că este o echipă bună, însă i-a studiat îndeaproape înaintea meciului și deține multe informații.

„Vom avea un meci important, împotriva unei echipe foarte bune, care este pregătită excelent de domnul Hagi. Avem o groază de informații despre Farul, mai ales după sezonul foarte bun făcut, am studiat adversarul în multe meciuri și suntem pregătiți de meci.

Farul are un joc bun de echipă, mulți fotbaliști de înaltă calitate și puternici din punct de vedere fizic. Știm la ce să ne așteptăm de la Farul”, a declarat Roberto Bordin, potrivit prosport.ro.