La Liga: Atletico Madrid umilește Girona cu 3-0

Sursa foto: X (Twitter)

Echipa spaniolă Atletico Madrid a obținut o victorie importantă împotriva Girona, tot din Spania care evoluează în Primera División. A doua zi din La Liga, cea mai importantă competiție profesionistă de fotbal din Spania, le-a adus celor de la Atletico Madrid trei goluri.

La Liga: Atletico Madrid, trei goluri în poarta FC Girona

Presa spaniolă scrie despre victoria celor de la Atletico Madrid și spune că jucătorilor de la Girona le-a fost imposibil să treacă de portarul madrilenilor.

Meciul s-a jucat pe stadionul Metropolitan într-o atmosferă de zile mari.

Golurile au venit de la Griezmann, Llorente și Koke.

Primul gol a venit după o fază din minutul 37 al partidei când Paulo Gazzaniga a prins mingea cu mâinile în afara suprafeței.

În ciuda protestelor roși-albilor și a întregului stadion, arbitrul Juan Martínez Munuera a considerat că acțiunea merită doar un cartonaș galben.

Antoine Griezmann a lansat lovitura libera directa foarte aproape de bara pentru a marca 1-0.

Marcos Llorente, inspirat

Al doilea gol a venit în primele minute ale reprizei secunde. Marcos Llorente a trimis mingea spre poartă din afara careului și l-a surprins pe portarul Gazzaniga. 2-0 pentru Atletico Madrid.

Formația catalană a căutat logic reacția, dar le-a fost imposibil să treacă de portarul de la Atletico, Presa spaniolă spune că a fost într-o mare formă.

Atletico Madrid. Sursa foto: Instagram

În timpul prelungirii Koke, care a intrat în joc în repriza secundă a mărit diferența de pe tabelă, marcând golul final.

Girona, poziția 18

În acest fel, echipa lui Diego Pablo Simeone a obținut prima victorie a sezonului și are patru puncte. Pe de altă parte, Girona începe mult mai rău decât anul trecut și are doar un punct din șase posibile.

Așadar, madrilenii sunt pe locul 3, cu 4 puncte, în vreme ce Girona are un singur punct şi ocupă poziţia a 18-a.