Irina Begu s-a calificat în optimile turneului de la Roland Garros

Irina Begu s-a calificat în optimile turneului de la Roland Garros Sursă foto: dreamstime.com

Irina Begu a avut nevoie de o oră și 25 de minute pentru a se califica în optimile turneului de Grand Slam de la Roland Garros. Irina a învins-o pe franțuzoaica Leolia Jeanjean în două seturi, 6-1, 6-4.

Irina Begu, locul 63 WTA este în optimi la Roland Garros. Românca a învins-o fără probleme, 6-1, 6-4 pe Leolia Jeanjean locul 227 WTA. Irina recunoștea înaintea partidei că se teme de acest meci. În primul rând pentru că adversara sa este franțuzoaică, iar în al doilea rând pentru că în meciul precedent a avut loc un incident neplăcut. Românca a lovit în cap cu racheta un copil aflat în tribune.

În primul set, Begu a salvat 5 mingi de break, reușind să-și domine clar adversara.

"Ea (n.r. - Leolia Jeanjean) a avut un turneu extraordinar. Azi fost destul de agresivă. Bravo ei și îi urez mult succes pe viitor. Am jucat bine până la 5-1 în setul doi, am jucat agresiv.

Apoi, nu a fost deloc ușor pentru că publicul a susținut-o. În final am tremurat puțin. Sunt însă fericită că am putut închide partida. Am văzut toate meciurile ei știam la ce să mă aștept. În primul game i-am luat ritmul, am avut o tactică bine stabilită de la început", a declarat românca pe teren chiar după meci.

Românca a reușit să-și egaleze cea mai bună performanță la Roland Garros. A ajuns în aceeași fază în anul 2016, după ce un an mai devreme jucase în optimile de finală la Australian Open. În optimi Begu va evolua cu americanca Jessica Pegula (11 WTA) sau slovena Tamara Zidansek (25).

Pentru calificarea în faza optimilor turneului parizian, Irina Begu va primi un cec în valoare de 189.000 de euro și 240 de puncte WTA.

Irina Begu este singura româncă rămasă în competiția pariziană, la simplu. Au fost eliminate Simona Halep, Sorana Cîrstea, Ana Bogdan, Gabriela Ruse, Irina Bara și Mihaela Buzărnescu.