INCIDENTE GRAVE la Cupa Africii! Semifinala dintre Guineea Ecuatorială și Ghana a fost întreruptă o jumătate de oră

Ghana s-a calificat, astăzi, în ultimul act al Cupei Africii, după succesul obținut în fața țării gazdă, scor 3-0. Jocul a fost întrerupt o jumătate de oră, pentru că suporterii au intrat pe teren.

Ghana s-a impus în semifinala cu Guineea Ecuatorială, scor 3-0, datorită golurilor marcate de Jordan Ayew (42 - penalty), Wakaso (45+2) şi Andre Ayew (75). La începutul reprizei secunde, partida a fost întreruptă din cauza incidentelor din tribune. După ce oaspeții au marcat cel de-al treilea gol, fanii din Guineea au aruncat cu obiecte spre suporterii oaspeților, iar aceștia s-au refugiat în spatele uneia dintre porți. Meciul a fost întrerupt timp de o jumătate de oră, organizatorii i-au potolit foarte greu pe recalcitranți, iar partida a ajuns în minutul 90 cu chiu, cu vai. Astfel, ghanezii se vor lupta, duminică, în finală, cu cei reprezentativa Coastei de Fildeș.