Ianis Hagi a marcat primele goluri la Deportivo Alaves. Dublă în victoria cu 10-0 din Cupa Spaniei

Sursa foto: Arhiva EVZ

Ianis Hagi sparge gheața şi marchează două goluri într-un meci din turul al doilea al Cupei Spaniei. Ianis a fost împrumutat de Deportivo Alaves la începutul sezonului, de la Rangers. Internațional român a jucat în opt meciuri pentru iberici.

Ianis Hagi a marcat primele sale goluri pentru Deportivo Alaves, care a surclasat formaţia de liga a şaptea Deportivo Murcia cu scorul de 10-0, joi seara, în deplasare, într-un meci din turul al doilea al Cupei Spaniei la fotbal.

Internaționalul român a înscris primele goluri la Deportivo Alaves

Fiul Regelui a început ca rezervă duelul cu Deportivo Murcia, fiind trimis în teren în minutul 62. La un minut distanță internaţionalul român a reuşit să puncteze pentru scorul de 6-0. Mijlocașul a înscris cu un şut din faţa porţii, după o reluare ratată a unui coechipier.

Mai exact, la 20 de minute după ce a intrat, Ianis Hagi a amenințat poarta lui Oblak. După o centrare din partea stângă, internaționalul român a reluat din unghi, de la 10 metri. Mingea trimisă de el la colțul lung, a trecut puțin pe lângă poartă.

În prelungiri, Ianis a oferit o pasă de gol. Din colțul careului, Ianis Hagi a întors excelent mingea la careului, de unde Guevara a reluat excelent și l-a învins pe Oblak.

Ianis Hagi, care a început ca rezervă, a înscris în minutele 63 şi 80

Celelalte goluri ale echipei din La Liga au fost înscrise de algerianul Abderrahmane Rebbach (7, 38), Ruben Duarte (13), Xeber Alkain (52, 60), Jon Karrikaburu (67, 75, 89). Este al doilea internațional român care înscrie în această fază din Copa del Rey, după Andrei Raţiu (Rayo Vallecano).

După meci, presa din Spania a lăudat evoluția lui Ianis. Acesta a primit nota 7 în El Correo: „Are calitate cu mingea la picior. A amenințat poarta și a dat o pasă de gol”.

„Fiul legendarului Gheorghe Hagi are doar 291 de minute în acest sezon. A fost titular în 4 din ultimele 5 meciuri, dar nu fost niciodată integralist. Tatăl său a avut nevoie de 4 minute pentru a marca primul său gol, în timp ce Ianis are mai mult de 5 luni fără să marcheze la club. Ultimul său gol oficial a fost pentru Rangers, pe 21 mai”, a scris Marca.