Doar Halep o mai poate detrona pe Osaka. Ce trebuie să facă „Simo” la Indian Wells pentru a redeveni lider WTA

După ce Petra Kvitova a fost eliminată la Indian Wells, Simona Halep a rămas singura tenismenă care îi amenință lui Noami Osaka fotoliul de lider al ierarhiei mondiale.

La Indian Wells, cehoaica Petra Kvitova (locul 3 WTA) a fost eliminată de americanca Venus Williams (36 WTA), scor 6-4, 5-7, 4-6. Nipona Naomi Osaka, actualul număr 1 mondial, a învins-o pe Kristina Mladenovici (25 de ani, 65 WTA), scor 6-3, 6-4, iar în acest moment doar Simona Halep (2 WTA) îi mai poate „fura” japonezi poziția de lider WTA.

Astfel, pentru a reveni pe prima treaptă a podiumului, românca este obligată să câștige turneul, iar Osaka să nu ajungă în finală. În cazul în care Halep va pierde următorul meci la Indian Wells, atunci Kvitova va urca pe locul 2 WTA.

Simona Halep joacă în turul III al turneului de la Indian Wells contra sportivei de pe locul 114 mondial, Kateryna Kozlova (25 de ani). Meciul este programat, astăzi, de la ora 21:00 (ora României), fiind primul duel pe Terenul 1.