Hackerii iranieni anunță că au compromis conturile de e-mail ale consilierilor lui Donald Trump
- Teodora Vitan
- 1 iulie 2025, 20:34
Hacker, online, rețea. Sursa foto: PixabayO grupare de hackeri identificată sub pseudonimul „Robert”, despre care se presupune că are conexiuni cu Iranul, a declarat că a reușit să pătrundă în conturile de e-mail ale unor persoane-cheie din echipa fostului președinte american Donald Trump.
Donald Trump, vizat de hackeri iranieni
În zilele de 30 iunie și 1 iulie, atacatorii au obținut acces la corespondența electronică a Susiei Wiles actuala șefă de cabinet de la Casa Albă, a avocatei Lindsey Halligan, a consilierului politic Roger Stone, dar și a actriței Stormy Daniels, implicată anterior într-un scandal mediatic legat de fostul președinte.
Această breșă ridică semne de întrebare în legătură cu protecția datelor confidențiale și cu potențialul impact asupra securității naționale americane.

Roger Stone. sursa foto:facebook
Datele furate ar putea fi vândute sau publicate, avertizează atacatorii
Membrii grupării „Robert” au sugerat în discuțiile cu presa că iau în calcul valorificarea informațiilor obținute, fie prin vânzare, fie prin publicarea lor în mediul online.
Deși nu au oferit detalii specifice despre conținutul e-mailurilor interceptate, atacatorii au susținut că materialele ar putea avea valoare strategică. În trecut, aceeași grupare a fost implicată în incidente similare, în special înainte de scrutinul prezidențial din 2024, când a difuzat date menite să influențeze opinia publică.
În acest caz, nu este clar dacă atacul vizează o formă de intimidare sau o strategie de manipulare a climatului politic intern. Experții în securitate cibernetică monitorizează situația îndeaproape, având în vedere posibila folosire a datelor în scopuri de propagandă sau șantaj.
Reacții oficiale și îngrijorări privind securitatea cibernetică
În urma dezvăluirilor, autoritățile americane au declanșat o anchetă pentru a evalua dimensiunea reală a atacului și potențialul impact asupra instituțiilor federale. Procurorul general al Statelor Unite, Pam Bondi, a caracterizat incidentul drept „un atac cibernetic de neconceput”, evidențiind gravitatea situației.
Ancheta este în desfășurare și implică mai multe agenții, inclusiv FBI și Departamentul pentru Securitate Internă. Breșa vine într-un moment sensibil pentru Statele Unite, într-un an electoral, în care atacurile informatice sunt atent monitorizate.
Oficiali americani au avertizat în repetate rânduri asupra intensificării campaniilor de spionaj și dezinformare derulate de actori statali ostili, iar acest incident pare să confirme temerile privind vulnerabilitatea infrastructurilor digitale din sfera politică, informează Mediafax.