Fotbal Liga Națiunilor. Croația învinge spectaculos Olanda: 4-2. Luka Modric, omul meciului

În stilul său inteligent, Croația a învins Olanda în ceea ce a devenit în cele din urmă un meci spectaculos pentru a stabili o finală a Ligii Națiunilor împotriva Spaniei sau Italiei. 4-2 cu Olanda, după prelungiri și așteptăm cealaltă semifinală, de joi.

Croația va înfrunta fie Spania, fie Italia în Liga Națiunilor după ce a reușit să învingă Olanda în prelungiri. Donyell Malen și Andrej Kramaric au marcat înainte ca Mario Pasalic să dea Croației în avantaj cu 2-1. Noa Lang a egalat în minutul 96 pentru olandezi, numai că Bruno Petkovic și Luka Modric au câștigat meciul pentru croați în timpul prelungirii. A doua semifinală este joi, iar finala este duminică.

Niciuna dintre echipe nu a arătat prea mult în prima repriză, punând accent mare pe efort, dar slabă la calitatea jocului. Dar apoi, în minutul 34, Olanda a legat câteva pase, iar Teun Koopmeiners a folosit omul de rezervă, Donyell Malen, care a spart ghinionul cu un șut în colțul lung, 1-0.

Croația s-a însuflețit după pauză, astfel încât golul lor nu a fost o surpriză. Tot ce a fost nevoie, o intrare neglijentă , Luka Modric a căzut în careu, arbitrul a văzut un fault a lui Cody Gakpo, iar Andrej Kramaric a marcat penalty-ul: 1-1.

Croația marchează, Olanda egalează

Meciul s-a liniștit, dar în minutul 73, Croația și-a reluat atacurile, Luka Ivanusec creând o fază pentru Mario Pasalic: 2-1 Croația. Dar exact în momentul în care arbitrul a ridicat privirea spre tabela de marcaj, în al șaselea minut de prelungire, Noa Lang a egalat cu un șut superb în plasa laterală 2-2, minutul 96.

Dar nicio echipă din fotbalul internațional nu știe mai multe despre cum să câștige decât Croația, care s-a redresat apoi printr-uun gol spectaculos al lui Bruno Petkovic, minutul 98. Pe măsură ce Olanda s-a aruncat mai mult în atac, au făcut presiune, a venit un gol izbăîvitor pentru croați. Luka Modric a marcat din penalty după ce Petkovic a fost faultat de Tyrell Malacia.

Jucătorul meciului, Luka Modric

Luka Modric (Croația): Nu a fost una dintre cele mai bune performanțe ale sale, dar echipa sa a dominat în mare măsură. A fost omul meciului, a obținut un penalty crucial, apoi a marcat el însuși un altul. Un fotbalist frumos și un geniu total.

EVALUAREA JUCĂTORILOR, potrivit Eurosport:

Olanda: Bijlow 6, Dumfries 6, Geertruida 5, Van dijk 6, Ake 6, Wieffer 5, De Jong 6, Malen 6, Koopmeiners 6, Simons 5, Gakpo 4. Înlocuitori: Weghorst 6, Bergwijn 6, Wijnaldum 6, Lang 7 , Malacia 5, De Roon 5.

Croația: Livakovic 7, Juranovic 5, Sutal0 6, Vida 6, Perisic 7, Modric 8, Brozovic 7, Kovacic 6, Pasalic 7, Kramaric 7, Ivanusec 6. Substituții: Petkovic 8, Vlasic 6, Majer 7, Erlic 6, Barisic 6, Stanisic 6.