FOTBAL EUROPEAN. Borussia Dortmund şi Liverpool au încheiat nedecis, în manşa tur a sferturilor de finală. Şahtiorul lui Lucescu, la un pas de SEMIFINALE

Borussia Dortmund şi FC Liverpool au remizat, scor 1-1, într-o partidă disputată, joi, în prima manşă a sferturilor de finală din Liga Europa.

Borussia Dortmund şi FC Liverpool au încheiat nedecis prima manşă a sferturilor de finală din Liga Campionilor, scor 1-1. Oaspeţii, antrenaţi de Jurgen Klopp, fost tehnician al "galben-negrilor", au deschis scorul prin Origi (36), iar oaspeţii au punctat datorită lui Hummels (47).

Şahtior Doneţk, formaţia pregătită de Mircea Lucescu, s-a impus în deplasare, la Braga, scor 2-1. Ucrainenii au marcat prin Rakytskiy (45), apoi şi-au dublat avantajul datorită lui Ferreyra (75). Lusitanii au înscris unicul gol, în minutul 89, prin Eduardo.

La Bilbao, FC Sevilla, deţinătoarea trofeului, a câştigat partida cu Athletic, scor 2-1. Au marcat Aduriz (48), respectiv Kolodziejczak (56) şi Iborra (83).

O victorie la limită a reuşit şi Villarreal, acasă, cu Sparta Praga, scor 2-1. Gazdele au marcat prin Bakambu (3 şi 63), golul oaspeţilor i-a aparţinut lui Brabec (45+4).