FC Barcelona a remizat pe terenul Valenciei. Xavi egalează recordul negativ din 1962 Sursa foto: Facebook

FC Barcelona a făcut deplasarea la Valencia, unde formația blau-grana nu a strălucit. Cele două echipe au încheiat prima repriză la egalitate, niciuna dintre cele două formații nu au reușit să înscrie.

FC Barcelona a ratat șansa de a se apropia de liderului din Laliga, Girona. Extratereștrii au remizat cu Valencia și au ajuns la 17 meciuri consecutive fără a câștiga la o diferență mai mare de un gol. Astfel, elevii lui Xavi se pot distanța la nouă puncte de liderul clasamentului, în cazul în care Girona se va impune în fața celor de la Alaves.

FC Barcelona, remiză pe terenul celor de la FC Valencia

Primul gol al partidei a venit abia în minutul 55 prin reușita lui Joao Felix. Atacantul Brcelonei a fost servit perfect de Rapinha. Catalanii nu s-au bucurat prea mult de golul înscris, replica Valenciei a venit repede prin reușita superbă a lui Guillamon din minutul 70.

Record negativ pentru Xavi

FC Barcelona nu trece printr-o perioadă prea bune. Meciurile din ultima perioadă confirmă acest lucru. Fosta echipă a lui Messi vine după două înfrângeri consecutive, 2-4 cu liderul din Laliga și  2-3 cu formația belgiană Antwerp. Catalanii nu au reușit să se impună nici în fața Valenciei.

Astfel, elevii lui Inisesta bifează cel de-al 17-lea meci consecutiv în care n-au reușit victoria la o diferență mai mare de un gol. Ultima oară când catalanii s-au confruntat cu această situație a fost în sezonul 1962-1963.

În actuala ediție de campionat FC Barcelona a obținut nouă victorii la limită: 1-0 cu Atletico Madrid, 2-1 cu Porto, 2-1 cu Alaves, 1-0 cu Real Sociedad, 2-1 cu Șahtior, 1-0 cu Atheltic Bilbao, 1-0 cu Porto, 1-0 cu Sevilla și 3-2 cu Celta Vigo, potrivit Digi sport.

Catalanii sunt în urma liderului Girona

Separat de aceste rezultate Barcelona a pierdut patru partide, cu Antwerp, Girona, Șahtior și Real Madrid. De asemenea, a remizat cu Valencia, Rayo Vallecano, Granada și Mallorca. Echipa antrenată de Xavi stă bine la capitolul statistici. FC Barcelona își creează destule ocazii, însă jucătorii nu reușesc să înscrie.

• Alte rezultate din Laliga:Osasuna - Rayo Vallecano 1-0;
  • Celta Vigo - Granada 1-0;
  • Sevilla FC - Getafe 0-3.

Lider în clasament este Girona cu 41 de puncte, urmată de Real Madrid cu 39 de puncte, iar FC Barcelona este pe trei cu 35  de puncte urmată îndeaproape de Atletico Madrid.