Valencia, scor surprinzător cu Atletico Madrid. 3-0 în etapa a cincea din La Liga Sursa foto: EPA/Rodrigo Jimenez

Valencia a învins sâmbătă seara, pe teren propriu, formația Atletico Madrid, scor 3-0, într-un meci din etapa a cincea din La Liga

Valencia a învins sâmbătă seara, pe teren propriu, formaţia Atletico Madrid, scor 3-0, într-un meci din etapa a cincea din La Liga. Valencia a dominat echipa lui Simeone. Hugo Duro a reuşit o dublă, marcând în minutele 5 şi 34. Javier Guerra a stabilit scorul final în minutul 54.

În aceeași etapă, Athletic Bilbao a întrecut pe Cadiz cu 3-0. Se află pe locul secund, cu 10 puncte. Şi la două puncte în spatele lui Real Madrid, şi la egalitate de puncte cu Girona (locul 3) şi FC Barcelona (locul 4), însă catalanii joacă în această seară.

De asemenea, Mallorca a câştigat pe terenul celor de la Celta Vigo, scor 1-0, graţie unui gol marcat de kosovarul Vedat Muriqi, în minutul 85.

Rezultate înregistrate sâmbătă, în etapa a cincea din La Liga:

În clasament, Barcelona a trecut pe prima poziţie, cu 13 puncte, la un punct peste rivala Real Madrid, dar şi cu un meci mai mult disputat faţă de aceasta.

• Athletic Bilbao – Cadiz 3-0 (Guruzeta 66, Villalibre 68, Inaki Williams 90);
  • Valencia – Atletico Madrid 3-0 (Duro 5, 34, Guerra 54);
  • Celta Vigo – Mallorca 0-1 (Muriqi 85).

Valencia, care a venit din două înfrângeri succesive, a devansat o echipă de la Atletico împiedicată de accidentări şi un joc mai slab.

„Astăzi ne-a lipsit totul – intensitate, atitudine, nu știu. Valencia a intrat mult mai bine decât noi. Cuvintele nu contează. Trebuie să ne îmbunătățim mult în meciurile următoare”, a spus portarul de la Atletico, Jan Oblak.

Valencia n-a mai câștigat în fața echipei Atletico din 2014

Duro a adus un avantaj pentru Valencia la doar cinci minute de la începutul jocului. Înainte de a-și înscrie secundul în minutul 34.

„Obținerea victoriei a fost importantă și cu atât mai mult după două înfrângeri. A fost o mare bucurie să pot sărbători alături de fani. Cred că antrenorul va fi fericit”, a spus Duro, în vârstă de 23 de ani.

Javi Guerra a marcat cu un șut superb curbat lângă stâlpul din dreapta de la marginea careului pentru a face 3-0 în minutul 54. Iar publicul de pe stadionul Mestalla a fost în extaz. A fost prima victorie a grupării Valencia în fața Atletico din 2014.