Genoa și Napoli au terminat la egalitate. George Pușcaș a rămas rezervă

Genoa a încheiat la egalitate sâmbătă, pe teren propriu, scor 2-2, cu echipa campioană Napoli, într-un meci din etapa a patra din Serie A.

Genoa a încheiat la egalitate sâmbătă, pe teren propriu, scor 2-2, cu Napoli. Genoa a deschis scorul în minutul 40, prin Mattia Bani, iar în minutul 56 se părea că va reuşi să învingă echipa campioană, atunci când Retegui a marcat pentru 2-0.

Reacţia napoletanilor a fost rapidă. Raspadori a înscris în minutul 76, iar Politano a egalat în minutul 84.

Genoa a condus cu 2-0 în meciul cu Napoli

La Napoli, campioana Italiei a marcat primul gol în minutul 16, dintr-un penalti transformat de Victor Osimhen. Oaspeţii au rămas în zece oameni după eliminarea lui Maxime Lopez, în minutul 51.

Napoli a ratat ocazia desprinderii în minutul 60, atunci când Raspadori nu a putu transforma al doilea penalti primit de gazde. Napoletanii au marcat însă pentru 2-0 în minutul 64, prin Giovanni Di Lorenzo, iar Napoli este pe locul doi în campionat, cu şase puncte.

Fundașul român Radu Drăguşin a fost titular şi integralist la Genoa, în timp ce George Puşcaş a rămas rezervă neutilizată. În clasamentul Seriei A Napoli are 7 puncte şi ocupă locul 4. Genoa a ajuns la 4 puncte şi se află pe poziţia a 12-a.

Radu Drăgușin, comparat de Mihai Stoichiță cu Didi Prodan

Jucătorul de fotbal Radu Drăgușin a fost comparat de Mihai Stoichiță cu regretatul Didi Prodan. Oficialul Federației Române de Fotbal are încredere deplină în calitățile lui Radu Drăgușin.

„Să nu grăbim aprecierile! Este un jucător foarte bun, care crește într-o zonă de fotbal extrem de propice pentru fundași, în orice serie ar juca în Italia. Acum, își consolidează această poziție prin faptul că joacă meci de meci, prin faptul că a început să înscrie. Am văzut că participă efectiv la finalizare. Nu știu dacă am avut un jucător așa de masiv în zona centrală și așa de puternic precum Radu. Dacă stau bine să mă gândesc, hai să zic că e un fel de Didi Prodan, Dumnezeu să-l odihnească. El era însă stângaci. Îmi aduce aminte de el și ca talie, dar și ca forță, amândoi agresivi. Cam în zona asta mă duc. Nu vreau să mă duc înainte foarte mult, au mai fost jucători foarte buni în această zonă, asemănători lui”, a declarat Mihai Stoichiță, potrivit prosport.ro.