Europa League. Liverpool a spulberat Sparta Praga în ambele manșe

Europa League. Liverpool a spulberat Sparta Praga în ambele manșeFC Liverpool Sursa foto: X (Twitter)

FC Liverpool a cîștigat la scor meciul de fotbal contra cehilor de la Sparta Praga, în returul de pe teren propriu, în Europa League. Scorul total, după cele două meciuri a fost 11-2.

Echipa engleză a câștigat, pentru a doua oară, în fața cehilor, cu un scor fluviu, pe teren propriu. Pe teren propriu, FC Liverpool s-a impus cu 6-1, după ce în tur, la Praga, scorul a fost 5-1. În urma celor două victorii, cormoranii s-au calificat în sferturile de finală ale Europa League.

FC Liverpool a făcut golaveraj cu Sparta

Meciul de joi seara, de pe Anfield, nu anunța nici o surpriză. În turul de la Praga, FC Liverpool s-a impus în fața lui Sparta cu 5-1. Și, așa cum era de așteptat, nici în retur, cehii nu au reușit să facă față. Startul manşei secunde a fost devastator. Cu Salah titular, prima oară în acest an, gazdele au marcat peste jumătate din goluri în primul sfert de oră.

FC Liverpool conducea cu  3-0 în minutul 10, iar Gakpo a înscris pentru 4-0 în minutul 14. În aceste condiții, având în vedere și rezultatul din tur, elevii lui Klopp au ridicat piciorul de pe acceleraţie. Sparta a reușit să înscrie golul de onoare, tot în prima repriză.

Partea a doua, însă, i-a găsit demoralizați, fapt ce a făcut ca englezii să le mai administreze două goluri. Într-un final, meciul s-a încheiat cu scorul 6-1 şi cu o calificare în sferturile de finală. FC Liverpool a defilat, practic, în cele două tururi ale competiției.

Record pentru Mohamed Salah

În meciul din Europa League, dintre FC Liverpool și Sparta Praga, atacantul Mohamed Salah a reușit un record absolut. El a marcat golul trei al englezilor în minutul 10. Astfel, a reușit 20 de reușite în acest sezon competițional.

Mai mult atacantul lui FC Liverpool este la al șaptelea sezon consecutiv, la aceeași echipă, în care depășește 20 de goluri marcate. Este primul fotbalist din istoria clubului care a reușit înscrie 20 de goluri în șapte sezoane consecutive.

Mohamed Salah a jucat în 336 de meciuri pentru Liverpool și a marcat 206 goluri. El a dat 89 de pase decisive, conform statisticilor oficiale. Jucătorul egiptean este cotat la 65 de milioane de euro, potrivit transfermarkt.com.

FC Liverpool vrea să-și vândă una dintre vedete

Clubul englez intenționează să-l vândă pe Luis Diaz (27 de ani), fotbalist care a ajuns pe Anfield în ianuarie 2022 de la FC Porto. Prețul solicitat pentru el este de 140 de milioane de euro. La scurt timp după decizia luată de  FC Liverpool, Daily Mirror a anunțat că FC Barcelona este interesată și pregătită să-l transfere.

Comentatorii de fotbal estimează că este puțin probabil ca spaniolii să plătească suma cerută de Cormorani. Clubul catalan se confruntă cu probleme financiare și nu-și permite să arunce cu banii.

Pe de altă parte, catalanii consideră că Luis Diaz ar fi înlocuitorul perfect pentru Joao Felix (24 de ani), portughezul împrumutat de la Atletico Madrid.

Rezultate din optimile Europa League

Joi s-au disputat mai multe meciuri în returul optimilor competiției europene. Rezultatele finale sunt următoarele:

Slavia Praga – AC Milan 1-3 (Jurasek 84 / Pulisic 33, Loftus-Cheek 36, Rafael Leao 45+6);

West Ham United – Freiburg 5-0 (Lucas Paqueta 9, Bowen 32, Cresswell 52, Kudus 77, 85);

Glasgow Rangers – Benfica Lisabona 0-1 (Rafa Silva 66);

Villarreal – Olympique Marseille 3-1 (Capoue 32, Sorloth 54, Mosquera 86 / Clauss 90+4);

Atalanta – Sporting Lisabona 2-1 (Lookman 46, Scamacca 59 / Pedro Goncalves 33);

Brighton – AS Roma 1-0 (Welbeck 37);

Bayer Leverkusen – Qarabag 3-2 (Frimpong 72, Schick 90+3, 90+8 / Zoubir 58, Juninho 67);

FC Liverpool – Sparta Praga 6-1 (D. Nunez 7, Clark 8, Salah 10, Gakpo 14, 55, Szoboszlai 48 / Birmancevic 42).

În sferturi s-au calificat AC Milan (7-3 scor cumulat), West Ham United (5-1), Benfica Lisabona (3-2) şi Olympique Marseille (5-3); FC Liverpool (11-2), Atalanta (3-2), Bayer Leverkusen (5-4) şi AS Roma (4-1).