Semifinalele Euro 2024. Când și unde joacă cele patru echipe

Euro 2024 Sursa foto: X

Euro 2024. Știm deja care sunt cele patru semifinaliste de la Campionatul European din Germania. Mai exact, după cele patru meciuri din sferturi, Spania, Franţa, Anglia și Olanda au ajuns în semifinalele.

Euro 2024, semifinale. Când și unde joacă cele patru echipe

Prima semifinală de la Euro 2024 va fi între Spania şi Franţa. Reamintim că spaniolii au reușit să bată Germania, ţara organizatoare a Campionatul European. Iar Franța a reușit să o elimine pe Portugalia după loviturile de 11 metri.

Franța a reușit să-și ia revanșa în fața Portugaliei, după acel eșec răsunător de la finala Euro 2016. Francezii au câștigat la loviturile de 11 metri după un meci echilibrat și lipsit de goluri în cele 90 de minute de joc.

Prima semifinală de la Euro 2024 se va juca în  Munchen, pe stadionul echipei Bayern. Meciul dintre Spania și Franța va fi marţi începând de la ora 22:00. Echipa lui Luis de la Fuente va avea un meci greu deoarece jucătorii cheie Pedri, Le Normand, Morata şi Carvajal nu vor putea juca în semifinală.

Spania s-a calificat la semifinalele Euro 2024 învingând țara gazdă cu scorul 2-1 după 120 de minute de joc. Golul care a făcut diferența a fost marcat de jucătorul Mikel Merino, în minutul 119.

Când se va juca marea finală de la Campionatul European din Germania

A doua semifinală va fi miercuri, 14 iulie, între Anglia şi Olanda și se va juca la ora 22:00. Echipa lui Gareth Southgate a reușit calificarea la Euro 2024 după loviturile de la 11 metri, în meciul cu Elveţia. Iar Olanda a bătut Turcia cu 2-1. Meciul dintre Anglia şi Olanda va avea loc pe Westfalenstadion, stadionul celor de la Borussia Dortmund.

Mai trebuie menționat faptul că Olanda a fost singura echipă dintre cele patru semifinaliste care a obținut calificarea ăn timpul celor 90 de minute de joc. Olanda a fost condusă de Turcia cu 1-0, dar a reușit să egaleze și în final să conducă cu 2-1.

Finala Euro 2024 se va juca pe data de 14 iulie. Meciul dintre cele două finaliste se va disputa pe celebrul stadion Olympiastadion, Berlin. Meciul va începe de la ora 22:00, informează gsp.ro.