Euro 2024. România egalează în ultimele minute! Elveţia conducea România cu 2-0 în meciul de la Lucerna

Campionatul European 2024. Sursa foto: UEFA EURO 2024 / Facebook

Reprezentativa României întâlneşte Elveţia, la Lucerna, în Grupa I de callificare la Campionatul European din 2024. Meciul de pe Swissporarena a început la ora 21.45.

Update: România-Elveția: 2-2. Valentin Mihăilă a reușit o dublă, marcând în minutele 89 și 90+2. Elvețienii au avut o bară în minutul 90+8.

Min. 90+2: România înscrie! Mihăilă e servit în careu și înscrie cu un șut sec la colțul scurt!

Min. 89: GOL din nou România! Moruțan centrează în careu, Mihăilă vine vijelios din spate și reia cu un voleu imparabil la colțul lung!

"Meciul s-a terminat. Elveția este egalată la 2 de România, deși echipa lui Murat Yakin conducea cu 2-0 în minutul 89. Elveția a pierdut două puncte. Am avut meciul sub control mult timp. La final, totuși, 2-2, din cauza neglijențelor de la finalizare. Asta înseamnă că Elveția a pierdut primele puncte din preliminariile EURO 2024, însă rămâne lider în grupa I", a mai scris cotidianul elvețian Blick.

Euro 2024. Elveția- România. Elveţienii conduc cu 2-0. A marcat Amdouni, în minutul 28 și minutul 41.

Echipele de start:

Elveția: 1. Sommer – 2. Fernandes, 4. Elvedi, 5. Akanji, 13. Rodríguez – 10. Xhaka-cpt., 6. Zakaria, 8. Freuler – 23. Shaqiri, 7. Amdouni, 17. Vargas. Selecţioner: Murat Yakin

Rezerve: 12. Mvogo, 21. Kobel – 3. Garcia, 9. Seferović, 11. Steffen, 14. Zuber, 15. Sow, 16. Bislimi, 18. Zesiger, 19. Zeqiri, 20. Aebischer, 22. Schär

România: 12. Moldovan – 4. Manea, 5. Nedelcearu, 15. Burcă, 3. Drăguşin, 23. Sorescu – 11. Hagi, 22. Screciu, 10. Stanciu-cpt., 19. Coman – 7. Alibec. Selecţioner: Edward Iordănescu Rezerve: 1. Târnovanu, 16. Aioani – 2. Ţicu, 6. Băluţă, 8. Cicâldău, 9. Puşcaş, 13. Mihăilă, 14. M. Marin, 17. Rus, 18. Olaru, 20. Man, 21. Moruţan

Partida este arbitrată de italianul Daniele Orsato.

Peste 1.000 de suporteri români pe stadion

La meciul de luni seara, de la Lucerna, naționala României este susținută de peste 1.000 de suporteri români, dintre care aproape 400 lucrează în Elveția și au ținut neapărat să vină la meci.

Din cei 1.000 de spectactori, 655 şi-au achiziţionat bilete prin platforma bilete.frf.ro. Restul au achiziţionat tichete direct din Elveţia. Totuşi, în oraş, românii vorbesc de câteva mii de bilete achiziţionate de fani tricolori.

La ședința tehnică care a avut loc înaintea partidei dintre Elveția și România, UEFA a stabilit că meciul este unul cu grad ridicat de risc. Amenzile care vor fi aplicate pentru nerespectarea regulilor de conduită în incinta stadionului este de până la 1.000 de franci elveţieni, potrivity News.

Mesaul lui Edi Iordănescu

Selecționerul echipei României este optimist pentru meciul din Elveția, unde orice alt rezultat, în afara victoriei ar periclita șanșele Naționale să ajungă la Euro204.

”Avem în față o provocare dificilă pentru care e nevoie de concentrare totală, împotriva unor adversari de un nivel foarte bun. Putem demonstra că merităm calificarea la EURO 2024 doar dacă mintea, sufletul și toate calitățile fotbalistice vor fi puse în slujba obiectivului României. Și sunt sigur că putem asta! Chiar dacă ne lipsesc jucători importanți din cauze medicale iar istoricul recent al primei reprezentative în partidele disputate în această perioadă a anului nu e unul prea fericit, ne-am pregătit pentru a găsi soluții și nu alibiuri. Tocmai de-aceea am început acest drum: ca să schimbăm lucrurile și să obținem calificări la turnee finale, nu pentru a ne raporta la trecut și la contexte”, a precizat Edy Iordănescu.