Euro 2024. Elveția a învins Ungaria cu 3-1

Euro 2024. Elveția a învins Ungaria cu 3-1 Euro 2024. Sursa foto: Platforma X

Echipa națională a Elveției a câștigat sâmbătă la Koln într-un meci din grupa A a turneului Euro 2024, învingând naționala Ungariei cu scorul de 3-1.

Deși echipa Ungariei a avut prima ocazie a meciului prin Roland Sallai, care a trimis mingea peste poarta lui Sommer în minutul 10, elvețienii au deschis scorul în minutul 13. Aebischer a pasat, iar Kwadwo Duah a marcat primul său gol pentru echipa națională a Elveției, la doar a doua apariție în echipă.

Euro 2024. Elveția înfrânge Ungaria, scor 3-1

Mai târziu, VAR a validat golul, eliminând orice îndoială cu privire la o posibilă poziție de ofsaid a lui Duah. În minutul 20, echipa elvețiană a fost din nou aproape de a marca, dar șutul lui Ruben Vargas a fost respins de portarul Peter Gulacsi.

Totuși, echipa lui Murat Yakin a intrat la pauză cu avantaj de două goluri, după cel marcat de Michel Aebischer în minutul 45, datorită unei erori în apărarea Ungariei.

În repriza secundă a meciului din cadrul Euro 2024, în minutul 66, Barnabas Varga a redus din diferență cu o lovitură de cap, la centrarea lui Szoboszlai. Echipa Ungariei a reușit să revină în joc și chiar a controlat jocul pentru o perioadă scurtă de timp.

Elveția-Ungaria, Euro 2024

Elveția-Ungaria: Sursa foto: UEFA Euro 2024/ Instagram

În ultimele momente ale meciului, Elveția și-a recăpătat energia și a exercitat presiune asupra defensivei ungare.

În minutul 90+3, Ungaria a comis o nouă greșeală în apărare, iar Breel Embolo a scăpat singur cu Gulacsi și l-a lobat pe portar, ducând scorul final la 3-1.

Germania și Elveția în fruntea Grupei A, Ungaria și Scoția fără puncte

În Grupa A a turneului Euro 2024, Germania se află pe primul loc cu 3 puncte și un golaveraj de 5-1, în timp ce Elveția ocupă locul secund, tot cu 3 puncte și un golaveraj de 3-1.

Ungaria și Scoția nu au acumulat puncte până în acest moment. În etapa a doua a grupelor, programată pentru 19 iunie, Germania va întâlni Ungaria, în timp ce Scoția va juca împotriva Elveției.

Preliminarii Euro 2024

Campionatul European 2024. Sursa foto: UEFA EURO 2024 / Facebook

Ungaria: Gulacsi – Lang (Bolla 46), Orban, A. Szalai (Dardai 79) – Fiola, A. Nagy (Kleinheisler 67), Schaefer, Milos Kerkez (M. Adam 79) – R. Sallai, Szoboszlai – B. Varga. SELECŢIONER: Marco Rossi.

Elveția: Sommer – Schar, Akanji, R. Rodriguez – Widmer (Stergiou 68), Xhaka, Freuler (Sierro 86), Ndoye (Rieder 86) - Aebischer, R. Vargas (Embolo 74) – Duah (Amdouni 68). SELECŢIONER: Murat Yakin.

Cartonaşe galbene Euro 2024: A. Szalai 69, Boll 88 / Widmer 5, Freuler 59. Murat Yakin 88

Arbitri: Slavko Vincic – Tomas Klancnik, Andraz Kovacic – Rade Obrenovic (toţi Slovenia), potirvit News.ro.