Wimbledon. Emma Răducanu provoacă retragerea lui Andy Murray

Emma Răducanu Sursa foto: X (Twitter)

Wimbledon. Emma Răducanu, jucătoarea de tenis de origine română, a decis să se retragă din competiția dublu mixt. Decizia ei a pus capăt, indirect, carierei jucătorului britanic Andy Murray la acest turneu.

Andy Murray și-a anunțat intenția de a se retrage la finalul acestui an. Astfel că ediția din acest an a turneului de la Wimbledon a fost ultima la care a participat.

Emma Răducanu a provocat retragerea lui Andy Murray

Jucătorul britanic Andy Murray va mai concura în cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris, aceasta fiind ultima sa mare competiție. Cariera sportivului britanic, în vârstă de 37 de ani, la Wimbledon, s-a încheiat odată ce Emma Răducanu a renunţat la competiția de dublu mixt. Informația a fost prezentată de BBC.

Murray, fost lider mondial, trebuia să joace alături de sportiva de origine română, sâmbătă seara, la All England Club. Emma Răducanu, în vârstă de 21 de ani, a decis să se retragă. Ea a acuzat „o oarecare rigiditate” la încheietura mâinii drepte.

„Am luat decizia foarte grea de a mă retrage din proba de dublu mixt (...) Sunt dezamăgită, deoarece abia aşteptam să joc cu Andy, dar trebuie să am grijă”, a declarat Emma Răducanu.

Jucătoarea de tenis britanică s-a calificat în turul al patrulea la turneul de simplu feminin după două câștigate în faţa Mariei Sakkari.

Andy Murray în pragul retragerii

Partenerul jucătoarei Emma Răducanu, Andy Murray a fost de două ori campion la turneul de simplu la Wimbledon. El a decis să participe pentru ultima oară la acest turneu, înainte de a se retrage. Jucătorul scoțian a jucat pentru ultima oară în turneu, joi, alături de fratele său, Jamie, la dublu masculin. Cei doi Murray au pierdut partida.

Andy Murray a renunţat marţi și la meciurile de simplu. El a luat această decizie deoarece se recuperează după o operaţie la spate suferită pe 22 iunie.

Emma Răducanu Sursa foto: X

Emma Răducanu în optimi la Wimbledon

Jucătoarea britanică de origine română a reușit, vineri, să se califice în optimile de finală de la Wimbledon. Este a doua performanță de acest fel pe care o reușește, prima fiind în 2021.

Emma Răducanu a cîștigat, în două seturi, scor 6-2, 6-3, la capătul unui meci care a durat o oră și jumătate. Ea a învins-o pe Elena Sakkari.

În vârstă de 21 de ani, sportiva este la a doua victorie în fața unei jucătoare din Top 10 WTA. Ambele au fost înregistrate în ultimele nouă zile.

În optimi, Răducanu o întâlnește pe sportiva din Noua Zeelandă, Lulu Sun, aflată pe locul 123 WTA, venită din calificări.