Emma Răducanu, eliminată în turul al treilea la Indian Wells. Scor 6-4, 7-5

Emma Răducanu s-a despărțit de iubitul ei. Sursa Foto: Instagram

Emma Răducanu a fost eliminată în turul al treilea la Indian Wells de fosta lideră mondială, Aryna Sabalenka, scor 6-4, 7-5. Sportiva britanică s-a calificat în turul al treilea după abandonul Dayanei Yastremska, dar n-a putut trece Aryna Sabalenka, care a tranșat soarta meciului după o oră și 37 de minute.

Emma Răducanu a fost eliminată

Câștigătoarea de la Australian Open a dominat categoric primul set, însă în actul al doilea Răducanu a fost aproape de tiebreak. După trei mingi de meci ratate, fosta lideră mondială a reușit calificarea în turul următor.

Aryna Sabalenka le-a mulțumit celor care au încurajat-o. Sportiva a mai declarat că a fost un meci greu, dar că a reușit să treacă peste obstacole.

Ce spune Aryna Sabalenka

„A fost un meci greu. Ea a jucat incredibil. Sunt foarte mulțumită de nivelul meu de astăzi și sunt bucuroasă să trec de această rundă. Voi ați adus cea mai bună atmosferă, vă mulțumesc pentru sprijin. Mi-a plăcut să joc în fața voastră”, a declarat Aryna Sabalenka.

Sportiva din Belarus a atins o bornă impresionantă. Campioana de la Australian Open a ajuns la 175 de victorii în actualul deceniu. Sabalenka este, astfel, sportiva cu al doilea cel mai mare număr de succese obținute din 2020 și până în prezent, ea fiind depășită doar de Iga Swiatek, cu 203 victorii.

Sursa foto: Aryna Sabalenka / Facebook

Pentru ea urmează, în optimile turneului de la Indian Wells, duelul cu Emma Navarro (locul 23 WTA), care a învins-o în această dimineață în turul 3 pe Elina Svitolina, socr 1-6, 6-4, 3-6.

Emma Răducanu, noroc în turul doi

Emma Răducanu a avut parte de noroc în turul doi de la Indian Wells. Dayana Yastremska (cap de serie 30) a fost nevoită să abandoneze din cauza unor probleme la stomac. La acel moment, scorul era 4-0 și 15-0 pentru Emma.

Ajungând în turul al treilea, Răducanu a trecut de două tururi consecutive pentru prima dată de la revenirea sa în competiţie în acest an, după ce a suferit o intervenţie chirurgicală la ambele mâini şi la gleznă în 2023.