Tenis în circuitul WTA. Elena Rybakina a câștigat turneul de la Stuttgart

Tenis în circuitul WTA. Elena Rybakina a câștigat turneul de la Stuttgart Elena Rybakina Sursa foto: X (Twiter)

Elena Rybakina este noua campioană a turneului de tenis Porsche Tennis Grand Prix organizat la Stuttgart, în Germania. Jucătoarea din Kazahstan s-a impus în două seturi, în finală, în fața ucrainencei Marta Kostyuk.

În vârstă de 24 de ani, sportiva kazahă a cucerit al optulea său titlu în circuit, al treilea în acest sezon. Ea s-a impus în turneele de la Brisbane (Australia), în ianuarie, şi Abu Dhabi, în februarie. De asemenea, a jucat în finala turneelor WTA 1000 la Doha, în februarie, şi Miami (Florida).

Elena Rybakina, victorie la Stutgart

Jucătoarea de tenis din Kazahstan a început turneul de la Stuttgart din poziția de a patra favorită. Elena Rybakina s-a calificat în finală după ce a învins-o pe lidera mondială Iga Swiatek.

În finala jucată cu Marta Kostyuk, ea s-a impus lejer, după doar o oră şi zece minute. Rybakina a profitat şi de cele șase duble greşeli făcute de Kostiuk, locul 21 mondial. Jucătorarea din Kazahstan a început primul set cu un break rapid, cedând doar două gameuri adversarei.

Într-o formă foarte bună în acest început de an, Kostyuk nu a reușit să echilibreze jocul nici în setul al doilea. Ea a comis o mulțime de greșeli și i-a permis adversarei, Elena Rybakina, să câștige mai repede decât spera.

Porsche Tennis Grand Prix s-a desfășurat în perioada 15-21 aprilie, pe zgură (indoor). Turneul de la Stuttgart face parte din categoria WTA 500 și a oferit premii totale în valoare de 922.573 dolari. Campioana ultimelor două ediții era poloneza Iga Swiatek.

Favorita care a dat peste cap calculele

Elena Rybakina, locul 5 WTA, a devenit favorită la câștigarea trofeului de la Stuttgart după ce a învins-o pe Iga Swiatek, lidera WTA. Estimările hârtiei cu privire la rezultatele turneului au fost date peste cap. Nici una dintre primele trei favorite nu a prins finala. Dacă Aryna Sabalenka (2 WTA) și Coco Gauff (3 WTA) au fost eliminate în sferturile de finală. Iar Iga Swiatek, câștigătoarea ultimelor două ediții, a pierdut în semifinale.

Poloneza a fost învinsă de Elena Rybakina, după un meci în trei seturi, terminat cu 6-3, 4-6, 6-3.

Marta Kostyuk, din Ucraina, a fost considerată performera turneului din Germania. Ea a trecut de campioana de la Wimbledon, Marketa Vondrousova, cu 7-6, 6-2 și a avut cea mai bună săptămână din cariera ei. Ea a urcat de pe locul 29 mondial pe locul 21 WTA.

La turneul de la Stuttgart, Sorana Cîrstea, a fost eliminată în runda inaugurală de chinezoaica Qinwen Zheng. De săptămâna viitoare, Cîrstea va mai coborî o poziție în clasamentul WTA, pe locul 30 mondial. Ea are șanse să revină pe zgura de la Madrid, de unde va lipsi Simona Halep.

Elena Rybakina a stârnit hohote la Stuttgart

Înainte de finala turneului de la Stuttgart, jucătoarea de tenis a stârnit hohote de râs. Elena Rybakina a fost informată că, în cazul victoriei (ceea ce s-a și întâmplat) va primi o mașină, trofeu. Este vorba despre un Porsche. Răspunsul numărului 4 WTA a stârnit hohote de râs. Mulți s-ar fi așteptat la cu totul altă declarație din partea sa.

„Ei bine, băieți, de fapt nu am permis de conducere”, a replicat Elena Rybakina, când i s-a spus că poate pleca cu un Porsche acasă.

După câștigarea trofeului, Elena a urcat în Porsche-ul oferit de organizatori. Însă nu pe locul șoferului, așa cum ar fi fost de așteptat ci pe al pasagerului.