Doi polițiști și un jandarm, bătuți de un cosumator de droguri

Doi polițiști și un jandarm, bătuți de un cosumator de droguriPoliția. Sursa foto: Inspectoratul General al Poliției

"În urma agresiunilor, cele trei persoane vătămate au suferit leziuni care au necesitat mai multe zile de îngrijiri medicale", susțin procurorii Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Oradea,într-un comunicat transmis azi.

A atacat echipajul în fața sediului Poliției

Totul s-a întâmplat în fața Poliției din Marghita. Incidentul a avut loc în seara zilei de 26 martie 2025, în jurul orei 18:40, chiar în fața sediului Poliției Marghita. Un agent de Poliţie, un jandarm, şi un elev la Școala Militară de Subofițeri de Jandarmi se pregăteau să iasă din serviciul de patrulare, când au fost atacaţi din senin de un bărbat.

Agresorul, Petru Jovlea, s-a apropiat brusc de echipaj, l-a lovit cu piciorul în șold pe polițist, apoi a fugit. A fost însă rapid prins, încătușat și condus în sediul poliției. Acolo, deși avea mâinile legate la spate, a continuat comportamentul violent: a lovit cu capul un ofiţer, care s-a ales cu o plagă deschisă la nivelul arcadei.

S-a izbit de mobilierul din sediul poliției, de pereţi, s-a întins pe spate

În sediul Poliției, bărbatul a încercat să se automutileze,  s-a izbit de mobilierul din incintă, de pereţi, apoi s-a întins pe spate, a început să-i scuipe şi să-i ameninţe pe polițiști, l-a lovit din nou cu piciorul în față pe agentul pe care îl atacase în faţa sediului instituţiei și în zona abdomenului și a picioarelor pe jandarm, ameninţându-i şi înjurându-i.

După acest recital, bărbatul a fost  dus la Spitalul de Neuropsihiatrie din Oradea, În urmă cu trei zile, Petru Jovlea a fost externat, a fost prezentat în faţa procurorului, iar apoi  prezentat la Judecătoria Oradea, unde un judecător de drepturi şi libertăţi a dispus să fie arestat preventiv pentru 30 zile. El a fost inculpat pentru trei infracţiuni de ultraj comise asupra unui poliţist sau jandarm, prin ameninţări, loviri şi alte violenţe. Petru Jovlea a contestat deja arestul preventiv.

Ne puteți urmări și pe Google News