Dinamo s-a calificat în grupele Cupei României. Meci pe muchie de cuțit cu Metaloglobus

Dinamo s-a calificat în grupele Cupei României. Meci pe muchie de cuțit cu Metaloglobus, penultima din Liga 2. Victoria câinilor a venit în prelungiri.

Dinamo s-a calificat în grupele Cupei României. Dinamo a câștigat un meci dramatic cu Metaloglobus, scor 2-1, în play-off-ul Cupei României Betano. Metaloglobus este penultima clasată din Liga 2. „Câinii” au fost conduși din minutul 51, dar au revenit prin „dubla” lui Bani. Bucureștenii s-au calificat în grupele competiției.

Antrenorul "câinilor" a produs patru schimbări la pauză, însă degeaba. Evoluția echipei sale nu a fost una notabilă. Totuși, deși roș-albii nu au impresionat, au reușit să se califice în faza următoare.

Dinamo s-a calificat în grupele Cupei României. Norocul a fost de partea sa

Aproape de minutul 70, Metaloglobus, echipa outsider, înregistra un bilanț incredibil. 5-0 la șuturi pe poartă , 6-2 la șuturi la poartă, 5-0 la cornere! Antrenorul divizionarei B, Eusebiu Tudor, promitea înaintea partidei să dea totul. Iar echipa sa s-a ținut de promisiune. Totuși, Avram le-a dat o șansă uriașă la calificare "câinilor". Bani a egalat după un șut venit dintr-o centrare în minutul 78.

Dinamo, Cupa României

Dinamo a avut noroc în meciul cu Metaloglobus din Cupa României. Sursa foto: sport.ro

Cei de la mai modesta Metaloglobus au cedat. În minutul 90+4, „Câinii” au reușit un contraatac de senzație. Ilic a rămas singur cu portarul, i-a pasat lui Bani, care a trimis tare în poarta goală.

Echipele de start

Dinamo

Dujmovic - D. Irimia, Giafer, R. Grigore, G. Crețu - I. Roșu, N. Roșu, Bordușanu - Ghezali, Țîră, Borcea

Rezerve: Began, Moura, Bena, Ilic, Politic, Abdallah, Bani, Homawoo, Amzăr

Antrenor: Ovidiu Burcă.

Metaloglobus: Avram - Koudio, Iacob, Issah, Sava - Cruceru, Honciu - Zakir, Huiban, Bogdan - Krstevski Antrenor: Eusebiu Tudor.

Metaloglobus - Dinamo 1-2

Metaloglobus, echipa mai slab clasată în sezonul trecut, a fost gazdă în această fază a competiţiei, conform regulamentului. Meciul s-a disputat pe stadionul „Eugen Popescu” din Târgoviște.

Formatul Cupei României Betano, inaugurat în ediţia precedentă, prevede ca în fazaplay-off-ului să participe 32 de echipe. 24 de echipe sunt calificate din turul anterior şi 8 echipe din Liga 1. Cele 8 echipe din primul eşalon sunt cele 4 echipe clasate pe locurile 3-6 la finalul play-out-ului ediţiei anterioare de campionat. Se alătură cele două câştigătoare ale barajului de menţinere-promovare în Liga 1 şi cele două nou-promovate direct în actuala ediţie de campionat, potrivit GSP.