Dinamo, 0-0 cu karatistii de la Unirea Urziceni

Campioana a remizat ieri, la Urziceni, cu ocupanta locului secund in clasament, intr-un meci pigmentat de incidente violente.

Unirea Urziceni, revelatia actualului sezon al Ligii I la fotbal, a reusit sa scape cu fata curata dintr-un nou examen dupa ce ieri a remizat pe teren propriu, scor 0-0, in fata campioanei Dinamo.

Partida a fost extrem de echilibrata, in ciuda faptului ca dinamovistii s-au aflat in superioritate numerica mai mult de o repriza, dupa eliminarea brazilianului Ricardo. Foarte bine asezata in teren, Unirea a inchis toate culoarele spre poarta veteranului Stelea.

Prima ocazie a campioanei la Urziceni a venit in minutul 19, cand Danciulescu a tras in Stelea din interiorul careului. In minutul 34 s-a inregistrat si prima actiune ofensiva ceva mai inchegata a gazdelor, preocupate pana atunci mai mult de defensiva.

In repriza secunda, cu un om in plus, Dinamo a asediat poarta ialomitenilor, dar haotic, fara niciun fel de idee tactica.

„Centralul” Istvan Kovacs, cel care intra in lumina reflectoarelor in Supercupa Romaniei, nu a arbitrat deloc rau. Eliminarea lui Ricardo, cel mai fierbinte moment al meciului, a fost una justa. Arbitrului din Carei i se poate reprosa doar faptul ca a intrerupt de multe ori, nejustificat, partida.

CIRC

"Meme" si "Bursucul" s-au dat in spectacol

Meciul cu Dinamo a fost un nou prilej pentru oficialii echipei Unirea Urziceni de a se da in stamba. Directorul general Mihai Stoica si antrenorul Dan Petrescu au oferit un spectacol ieftin in momentul eliminarii lui Ricardo Gomez, in minutul 40. Brazilianul ialomitenilor a vazut pe buna dreptate cartonasul rosu din partea „centralului” Istvan Kovacs, dupa o intrare criminala la Bostina.

Trei eliminati A fost startul a cinci minute penibile oferite de „Meme” si de antrenorul Dan Petrescu. „Bursucul” a vrut sa-si scoata echipa de pe teren, in timp ce Mihai Stoica a facut o adevarata criza de isterie.

„Meme” a intrat in teren si a inceput sa se certe cu toata lumea. A sutat intr-un balon in directia bancii de rezerve dinamoviste. A sfarsit prin a fi eliminat, aceeasi soarta avand-o si Dan Petrescu, iar Unirea incheia prima repriza cu trei eliminati!

Urlete si acuzatii

Drumul spre tunelul de acces la vestiare a reprezentat un nou episod al spectacolului marca „Meme”. Congestionat de furie si gesticuland, Mihai Stoica a avut ceva de discutat in contradictoriu cu Lobont, dupa care si-a ridicat privirea spre tribuna oficiala, acolo unde se aflau sefii lui Dinamo. „Borcea! Borcea! Ati venit sa ne faceti cu arbitrii”, striga isterizat Stoica.

„Meme” a urcat la dinamovisti, unde a intrat intr-o altercatie cu Cristi Borcea si Florian Walter. In busculada s-a amestecat Victor Becali, pentru a-i desparti pe „cocosi”. Mihai Stoica a iesit, conform unor martori oculari, „cam sifonat” din clinci.

SCANDAL

Zenga in pericol Nemultumiti de rezultatul partidei de la Urziceni, oficialii dinamovisti au inceput sa maraie. „Am ajuns doar niste catelusi”, s-a plans Cristi Borcea. „Acesta este stilul italian”.

Vizat de Borcea, Walter Zenga nu a dorit sa comenteze: „Conducatorii pot spune orice. Nu trebuie sa fie de acord cu mine, dar nici eu cu ei”. Vasile Turcu a vorbit chiar despre o despartire de Walter Zenga. „Atata timp cat rezultate nu sunt, orice antrenor este in pericol de a fi demis”, a spus Turcu. Varianta de rezerva la Dinamo se anunta a fi Ovidiu Sabau.

LIGA I

UNIREA URZICENI - DINAMO..................0-0 UNIREA: Stelea 6 - Nicu 6, Mehmedovici 7, Galamaz 7, Bordeanu 7 - Ricardo 4, Paduretu 6 - Mara 5 (67, C. Petre 6), Onofras 6, I. Apostol 6 (90·1 Brandan) - Bilasco 6 (80, B. Stancu). Antrenor: Dan Petrescu

DINAMO: Lobont 6 - L. Goian 5, Moti 5, St. Radu 6, Pulhac 5 - Ad. Cristea 5, Margaritescu 5 (71, Chiacu 4), Ropotan 5, Bostina 5 (65, C. Munteanu 4) - Danciulescu 5 (77, Fl. Bratu), Cl. Niculescu 4. Antrenor: Walter Zenga

Stadion: „Unirea” - Urziceni; Spectatori: 5.000; Eliminat: Ricardo (40); Arbitri: I. Kovacs 6 - Cr. Nica 7, A. Onita 7