Play-off Conference League. Sepsi a pierdut calificarea cu Bodo/Glimt, 3-2 în prelungiri. Update

Play-off Conference League. Sepsi a pierdut calificarea cu Bodo/Glimt, 3-2 în prelungiri. Update Raul Rusescu, jignit pentru părerea spusă public. sursa: arhivă EVZ

Play-off Conferece League. Sepsi a pierdut calificarea în grupele Conference League, după prelungiri, cu 3-2. Meciul retur cu Bodo/Glimt, din Norvegia, s-a încheiat la egalitate, după 90 de minute. Scorul a fost 2-2, după ce, în minutul 28, jucătorii din Covasna erau conduși pe tabelă cu scorul de 2-0. Au reușit să reducă, la 2-1, înainte de pauză și au egalat în primul minut al reprizei secunde. Urmează prelungirile și, în caz de egalitate, loviturile de la 11 metri.

Play-off Conference League. Bodo/Glimt a marcat în minutul 100, în prelungiri, iar scorul a urcat la 3-2 pentru norvegieni. Meciul s-a încheiat la finalul celor două reprize de prelungiri. Se poate spune că Sepsi a avut și ghinion, după ce i-a fost anulat un gol, marcat de Ștefănescu. În Norvegia, jucătorii români au sperat într-o minune. Și nu a lipsit mult ca România să aibă o echipă calificată în grupele Conference League.

Update 1: Sepsi a egalat în meciul din Norvegia, imediat după pauză. În minutul 46 a înscris, pentru ardeleni, Roland Varga. Jucătorul a înaintat cu mingea la picior, fără ca norvegienii să-l poată opri. A șutat de la 18 metri, iar mingea s-a dus în poartă, după ce a atins și bara.

Play-off Conference League, meciul retur de fotbal dintre Bodo/Glimt și Sepsi decurge dificil pentru ardeleni. În minutul 28 este deja 2-0 pentru gazde. De altfel, jucătorii norvegieni au început în forță partida de pe teren propriu. Ei au pus presiune încă din primele minute ale jocului din Norvegia. Golul cu numărul unu a venit în minutul 23, iar cel de-al doilea câteva minute mai târziu.

Echipa din Sfântu Gheorghe, Sepsi, a înscris înainte de pauză, reducând diferența la 2-1. În tur, partida din Conference League s-a încheiat cu scorul 2-2.

play off conference league

Sursa foto; Facebook

Play-off Conference League, echipe de start

Meciul din Norvegia, din play-off Conference League a fost abordat cu următoarele echipe de start, de cele două grupări rivale:

Bodo/Glimt: Haikin - Wembangomo, Moe, Bjørtuft, Bjørkan - Saltnes, Berg, Grønbæk - Sørli, Moumbagna, Pellegrino Rezerve: Brøndbo, Lode, Bassi, Espejord, Kondrasen, Brunstad Fet, Sjøvold, Dahl, Gulliksen, Sørensen, Kristiansen Antrenor: Kjetil Knutsen

Sepsi OSK: Niczuly - Ciobotariu, M. Bălașa, Ninaj, Dumitrescu - Păun, Rodriguez - R. Varga, Alimi, Ștefănescu - Safranko Rezerve: Moldovan, Gedo, I. Gheorghe, Damașcan, Matei, Oroian, Francisco Junior, Otelița, Nistor, Kallaku, Aganovic, Rondon Antrenor: Liviu Ciobotariu

Stadion: Aspmyra Stadion Arbitru: Robert Harvey (Iranda)