David Popovici a explicat de ce a obținut doar locul 4 la Otopeni, în proba de 200 m liber Sursa foto: Razvan Valcaneantu EEC

David Popovici s-a clasat doar pe locul patru în finala probei de 200 m liber, sâmbătă seara, la Campionatele Europene de înot în bazin scurt (25 de metri) de la Otopeni.

David Popovici a fost cronometrat cu timpul de 1 min 41 sec 52/100, fiind devansat de britanicii Matthew Richards, 1 min 41 sec 01/100. Urmat de James Guy, 1 min 41 sec 12/100. Şi de lituanianul Danas Rapsys, 1 min 41 sec 15/100.

David Popovici: Nu sunt un mare fan al înotului în bazin scurt

David Popovici, clasat pe locul patru în finala probei de 200 m liber, a declaratcă nu poate face de fiecare dată cel mai bun timp al său. Sportivul s-a arătat dezamăgit de faptul că nu a reuşit să obțină rezultatul de la Mondialele de la Melbourne de anul trecut.

„Cu timpul de la Melbourne aş fi luat locul întâi aici (1 min 40 sec 79/100. în 2022). Numai că am mers cu o jumătate de secundă mai încet. Nu am cum să fac cel mai bun timp al meu de fiecare dată, asta e.

Iar atât timp cât sunt conştient de asta nu am de ce să mă întristez. Nu sunt un mare fan al înotului în bazin scurt, sunt prea multe întoarceri pentru mine. Dar trebuie să privesc şi partea bună... adică având mai multe întoarceri mi le îmbunătăţesc şi pe cele puţine din bazinul lung”, a spus David Popovici.

Ar putea fi o imagine cu înot şi text

David Popovici. Sursa foto: Facebook

Sportivul român: Nu aveam niciun timp în minte

David Popovici a mai declarat după finalul probei de 200 m liber că prietenii lui au fost mult mai rapizi decât el.

„Nu aveam niciun timp în minte, dar către o performanţă ca asta ţinteam, 1 minut şi 41 de secunde e foarte bun. Ne aşteptam la un timp aşa de rapid. Numai că azi au fost trei băieţi şi mai rapizi decât mine.

Băieţi cu care sunt foarte bun prieten, mai ales cu Danas Rapsys. Chiar ne amuzam la final pe seama cursei. Până la urmă trebuie să ne distrăm”, a adăugat el.

Sportivul român, care s-a calificat, sâmbătă seara, în finala probei de 100 m liber a menţionat că este foarte obosit.