Cupa României. Dinamo și CSA Steaua ajung în play-off-ul pentru grupe. Emoțiile sunt mari

Sursa: Arhiva EVZ

CSA Steaua s-a calificat în play-off-ul pentru grupele Cupei României după ce a învins-o cu 2-2 (3-5 d.l.d.) pe Flacăra Moreni. Sunt programate14 meciuri la finalul lunii septembrie.

În Turul 3 al Cupei României la Fotbal sunt programate 14 meciuri. Este ultima fază înaintea intrării în competiţie şi a unei părţi a echipelor din Liga 1, în play-off-ul programat la finalul lunii septembrie. CSA Steaua s-a calificat în play-off-ul pentru grupele Cupei României după ce a învins-o cu 2-2 (3-5 d.l.d.) pe Flacăra Moreni. „Militarii” au fost cu un pas în față cu 1-0, prin golul marcat de Rareş Enceanu, în minutul 28.

Pe finalul primei reprize, Flacăra Moreni a marcat un gol printr-un şut de la marginea careului din cauza arbitrului, care fluierase un fault pentru echipa gazdă chiar în momentul şutului spre poartă.

În a doua repriză, Flacăra Moreni a marcat două goluri în două minute prin Băltăreț (minutul 80) și Niculaescu (minutul 81). CSA Steaua a egalat pe final, iar partida a mers în prelungiri. După două reprize de prelungiri fără gol, meciul a luat o întorsătură neașteptată.

CS Tunari - Dinamo 1948

Dinamo a câștigat meciul cu Tunari cu scorul de 3-0, iar alb-roșii s-au calificat în play-off-ul pentru grupele Cupei României. Dinamo a deschis scorul în minutul 15, prin Neluț Roșu, iar ”câinii” au majorat diferența de scor în repriza a doua prin Ahmed Bani (minutul 62) și Alexandru Darius Pop (minutul 90).

Sursa: arhiva EVZ

Turul 3 al Cupei României

CS Aerostar Bacău – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc

Miercuri, 14 septembrie

CSM Reșița – Politehnica Timișoara 2-0 CSM Flacăra Moreni – CSA Steaua 2-2 (3-5 d.l.d.) CSM Satu Mare – CS Minaur Baia Mare 1-2 CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud – FC Unirea Dej 0-0 (3-2 d.l.d.) CS Ocna Mureş – CS Unirea Ungheni 2018 1-1 (4-1 d.l.d.) ACS Flacăra Horezu – ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2-3 AFC Dunărea 2005 Călărași – AFC Unirea 04 Slobozia 1-5 CS Afumați – Metaloglobus București 0-0 (2-0 d.l.d.) CS Blejoi – Gloria Buzău 0-4 Axiopolis Cernavodă – AFC Unirea Constanța 3-1 CS Viitorul Ianca – ACS Suporter Club Oțelul Galați 1-3 ACS SR Municipal Braşov – CSC 1599 Șelimbăr 0-3 ACS KSE Târgu Secuiesc – Fotbal Club Brașov 0-5 CS Ştiinţa Miroslava – Politehnica Iași 1-3 Foresta Suceava – CS Dante Botoșani 2-1 CS Tunari – SC Dinamo 1948 București 0-3

Marți, 13 septembrie

CS Şoimii Lipova – CS Lotus Băile Felix 3-1 CSC Ghiroda și Giarmata Vii – SC Fotbal Club Ripensia Timișoara 0-2 CS Avântul Periam – CSC Dumbrăvița 0-1 CSM Jiul Petroşani – CSM Deva 0-0, 3-0 după prelungiri CSO Petrolul Potcoava – CSM Slatina 1-3 CSM Alexandria – AFC Progresul 1944 Spartac 2-1 SC Popești-Leordeni – CS Concordia Chiajna 0-0, 0-0, 4-5 la penalty-uri

Faza următoare este Play-off, pe 29 septembrie, când vor fi intra în competiție și primele cluburi de Liga 1.

Steaua este cea din Liga 1! E continuatoarea a tot ce s-a întâmplat din 1947. Nu vreau să supăr pe nimeni, a lui Becali, FCSB. Eu vorbesc strict sportiv”, a spus fotbalistul Petre Marin pentru gsp.