Cronica Meciului Manchester City - Real Madrid. Un duel electrizant decis la 11 metri. Liga Campionilor

Cronica Meciului Manchester City - Real Madrid. Un duel electrizant decis la 11 metri. Liga Campionilor Jude Bellingham in semifinale, CL 2024 sursa: X, cont Jude Bellingham

Cronica meciului vedetă. Într-o confruntare care a subliniat imprevizibilitatea și emoția fotbalului, Manchester City și Real Madrid au oferit un duel palpitant. Încheiat cu un egal 1-1 (combinat cu meciul tur :4-4) după 210 minute, Real Madrid a avansat în urma loviturilor de departajare.

Acest meci desfășurată pe Etihad Stadium, a ilustrat perfect atractivitatea dramatică a fotbalului, oscilând între momente de joc deschis și faze tactice bine structurate. Pe stadion nu puteai arunca un ac, toate locurile erau ocupate.

Cronica Meciului. Ajustările Strategice

În deschiderea meciului, o eroare a apărării gazdelor și o acțiune rapidă a echipei Real Madrid, a arătat cât de greu va fi meciul. Faza, combinată cu o poziționare greșită a lui Walker care l-a lăsat pe Rodrygo în joc, a permis acestuia din urmă să îl învingă pe Ederson din două încercări. Minutul 12, scorul devenea 0-1. De asemenea, portarul madrilean Lunin a avut noroc când o lovitură de cap a lui Haaland a lovit bara transversală. În primele 20 de minute, Haaland a atins mingea de doar trei ori. Fazele au indicat că fundașii Nacho și Rudiger vor avea probleme cu centrările înalte. Raidurile lui Grealish i-au creat dificultăți lui Carvajal, care l-a oprit cu greu. La unul din ele a primit un cartonaș galben, ce însemna suspendarea pentru meciul următor.

Jocul s-a desfășurat în mare parte în jumătatea de teren a echipei Real Madrid, care a rezistat. Deși Lunin a avut câteva emoții la loviturile de colț executate cu efect de De Bruyne. Actul secund a început cu același scenariu nealterat. Grealish având o ocazie de gol, dar șutul său a fost respins de Lunin. Manchester City a insistat pe flancul lui Carvajal, dar a lipsit pasul decisiv sau centrarea.

Foden a intrat în scenă destul de târziu și, deși a avut o oportunitate, șutul său a fost slab și în direcția portarului. Ploaia de cornere a continuat, Gvardiol fiind aproape de egalare la una dintre acestea.

Cronica meciului, repriza a doua

Real s-a concentrat pe întreruperea ritmului adversarului și pe păstrarea mingii cât mai mult după recuperare. Echipa nu și-a creat ocazii după pauză, scopul fiind acela de a se apăra cât mai eficient. Precipitarea a început să se simtă în atacurile echipei City. S-au implicat și fundașii Akanji și Gvardiol. "Cetățenii" au încercat să șuteze din orice poziție, dar încercările lui Grealish nu au fost fructuoase.

Egalarea a venit printr-o combinație belgiană. După ce Pep l-a scos pe De Bruyne, gazdele au mizat pe viteza lui Doku. Mingea centrata în careu de Doku a fost greșit gestionată de Rudiger, iar De Bruyne (min 76) a expediat mingea sub transversală pentru 1-1. Ancelotti a simțit că mijlocul câmpului suferă și a introdus pe Modric în locul lui Kroos.

Ratări exasperante

Ocaziile de gol au continuat să apară în careul Realului, cu De Bruyne ratând o minge ideală pentru 2-1. City a scăpat de presiune și avea la dispoziție și prelungirile, pe care nu le-a putut evita, deși ultima situație favorabilă i-a aparținut lui Haaland, aproape invizibil în repriza secundă. Scorul total a fost 4-4, deci s-a trecut la prelungiri.

Oboseala i-a determinat pe jucători să ajungă la loviturile de departajare. Guardiola și-a dat seama că Haaland avea o zi slabă și l-a înlocuit cu Alvarez. Un atacant versatil de care avea nevoie City pentru a capitaliza dominarea. Pe de altă parte, Ancelotti i-a scos pe Rodrygo și Vinicius Jr., obosiți, și a mizat pe Brahim Diaz în ofensivă. În apărare, Real s-a consolidat cu un al treilea fundaș central, Carvajal, iar Lucas Vazquez a intrat pe dreapta. Rudiger a fost aproape să își repare greșelile de la golul lui City, dar execuția germanului nu a modificat scorul.

Testul Nervilor: Loviturile de Departajare

Adevărata dramă s-a desfășurat în timpul loviturilor de departajare. Julian Alvarez a deschis scorul pentru City, dar eroul partidei a fost portarul Realului, Andriy Lunin, care a salvat penalty-urile cruciale ale lui Bernardo Silva și Mateo Kovacic. Alegerea lui Silva de a șuta pe centrul porții s-a dovedit a fi o greșeală în fața lui Lunin. Între timp, Ederson a reușit să salveze o lovitură de la Luka Modric, menținând speranțele echipei City pentru o vreme.

Fiecare executant ulterior a adăugat la tensiune, cu Phil Foden, Nacho și chiar portarul City, Ederson, transformându-și șuturile în gol. Totuși, a fost Antonio Rudiger cel care a aplicat lovitura finală, marcând decisiv și trimițând Real Madrid mai departe în competiție.

Nuanțele Tactice și strălucirea individuală

Meciul nu a fost doar un test al puterii de a marca, ci și o bătălie asemănătoare unui joc de șah din punct de vedere tactic. Decizia lui Pep Guardiola de a-l retrage pe Erling Haaland la sfârșitul timpului regulamentar a fost o mișcare strategică notabilă. Spaniolul optând pentru picioarele proaspete ale lui Alvarez, care a jucat un rol cheie în penaltiuri.

Pe partea Realului, experiența și profunzimea strategică a lui Carlo Ancelotti au fost evidente, echipa sa gestionând eficient ritmul jocului, mai ales în a doua jumătate a manșei secunde, absorbând presiunea și exploatând momentele de tranziție.

Reflecții și Consecințe

Acest meci nu numai că a consolidat pedigree-ul Real Madrid în competițiile europene, dar a lăsat și câteva întrebări persistente. Ar fi putut Manchester City să-și modifice abordarea pentru a demonta mai devreme defensiva robustă a Madridului? A fost substituirea lui Haaland o oportunitate ratată sau o tactică necesară?

Pe măsură ce praful se așază, narativul nu se va concentra doar pe rezultat, ci și pe spectacolul impresionant de abilități fotbalistice și profunzime tactică, marcat de performanța lui Bellingham, care ar putea prelua chiar mantaua unor legende fotbalistice precum Zidane.

Această confruntare, analizată cu perspicacitate de The Athletic,  va rămâne în memorie pentru intensitatea sa, luptele tactice și imprevizibilitatea care fac din fotbal un spectacol iubit.