Corvinul Hunedoara. Sursa foto: Facebook

București. Corvinul Hunedoara a primit dreptul de a promova în Superliga în acest sezon. Anunțul a fost făcut de Federația Română de Fotbal într-un comunicat de presă.

Direcția Juridică a FRF a stabilit că gruparea îndeplinește condițiile pentru a primi aviz favorabil. Clubul și-a schimbat forma juridică, astfel că îndeplinește condițiile pentru a juca în SuperLiga.

Corvinul Hunedoara poate promova în Liga 1

Federația Română de Fotbal a anunțat că gruparea hunedoreană a primit drept de promovare în SuperLiga. Acest lucru se va întâmpla, în ediția următoare a campionatului, dacă Corvinul Hunedoara se va clasa pe primul loc în liga a doua. Decizia a venit în acest moment deoarece câștigătoarea Cupei României nu putea să-și schimbe forma de organizare în timp ce evolua în cupele europene.

Tot din aceast motiv, pentru a avea posibilitatea să-și susțină cauza, FRF a decis amânarea primelor meciuri ale echipei din liga secundă. Conform reglementărilor sportive, dacă ar fi început sezonul în fosta formă de organizare, Corvinul Hunedoara nu ar fi avut drept de promovare nici în acest campionat.

Clubul a putut depune documentele, cu noua formă de organizare abia după ce echipa a fost eliminată din cupele europene.

FRF. Sursa foto: Arhiva EVZ

Decizie favorabilă la FRF

Corvinul Hunedoara a surprins, în acest an, după ce a câștigat Cupa României într-o finală jucată cu Oțelul Galați. Obținerea trofeului i-a permis să joace în cupele europene. Pe de altă parte, deși s-au clasat pe primul loc în Liga a doua, hunedorenii nu au putut promova din cauza formei de organizare a clubului.

În aceste condiții, în speranța că vor repeta performanța și anul viitor, conducerea grupării a decis să schimbe forma de organizare. Iar FRF s-a pronunțat imediat. Decizia a fost luată de direcția juridică a federației care a analizat documentele. Juriștii FRF au acceptat ca activitatea Clubului Sportiv Corvinul 1921 să fie cesionată Asociația Club Sportiv F.C. Corvinul Hunedoara 1921.

„Direcția juridică a FRF constată că sunt îndeplinite cerințele regulamentare, motiv pentru care acordă aviz favorabil pentru cesionarea activității sportive și a dreptului de participare în competițiile fotbalistice de la Clubul Sportiv Corvinul 1921 Hunedoara, cu sediul în municipiul Hunedoara, str. Mihai Viteazu nr. 6A, județul Hunedoara, către Asociația Club Sportiv F.C. Corvinul Hunedoara 1921, cu sediul în municipiul Hunedoara, bdul. Libertății, nr. 17, județul Hunedoara”, a anunţat Federaţia Română de Fotbal.

Corvinul Hunedoara-Astana. Sursa foto: Facebook/ Astana

Corvinul Hunedoara, parcurs bun în cupele europene

Echipa hunedoareană s-a concentrat pe câștigarea Cupei României, în condițiile în care competiția este considerată de mâna a doua, de marile echipe. Fără drept de promovare în prima ligă, Corvinul Hunedoara s-a concentrat pe această competiție și a câșigat trofeul. Astfel a obținut un loc în cupele europene deși evoluează în liga secundă.

Prima adversară a fost Paksi, vicecampioana Ungariei, pe care echipa lui Florin Maxim a reușit să o învingă cu 4-0, în primul tur. În retur, hunedorenii au pierdut cu 0-2, dar au reușit calificarea. După Paksi, Corvinul a jucat dubla cu Rijeka, o echipă de top din Croația. În tur, meciul s-a terminat 0-0, iar în returul din Croația, Rijeka s-a impus la limită, scor 1-0.

Corvinul a ajuns în Europa Conference League. Sorții i-au dat-o ca adversară pe Astana, campioana Kazakhstanului, echipă obișnuită cu grupele cupelor europene. Kazahii au câștigat cu 2-1 în tur și cu 6-1 pe teren propriu.