Conference League. Farul Constanța - FC Urartu, scor 3-2, la finalul unui meci de coșmar. Update

Conference League. Farul Constanța - FC Urartu, scor 3-2, la finalul unui meci de coșmar. Update Farul Constanța, în Conference League. Sursa foto: Arhiva EvZ

Meciul dintre Farul Constanța și Urartu s-a încheiat cu scorul de 3-2, Prima repriză s-a încheiat cu scorul 2-2. Meciul dintre Farul Constanța, echipa pregătită de Gică Hagi și FC Urartu, campioana Armeniei, din manșa întâi a turului 2 preliminar al Conference League începe de la ora 20.30. Partida se desfășoară pe stadionul din Constanța, al Farului. Tehnicienii celor două formații au stabilit deja jucătorii care vor intra în teren.

Update 2: Ionuț Larie a înscris golul victoriei pentru Farul Constanța, cu un șut de la aproximativ 20 de metri care l-a învins pe portarul celor de la Urartu, în minutul 94 al partidei

Update: Prima parte a meciului de la Constanța s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, după ce armenii au deschis scorul în minutul 23. Maksimenko a primit o minge excelentă în careu și l-a învins pe Marian Aioani. Tudor Băluță a egalat câteva minute mai târziu (min. 27) cu un șut de la distanță. Mingea a intrat în poartă și cu un „ajutor” din partea portarului Melikhov.

În minutul 38 Ivan Zotko a șutat de la distanță și a înscris, din nou, pentru Urartu, după o greșeală a lui Marian Aioani. Egalarea a venit în minutele de prelungire ale primei reprize, când Adrian Mazilu a șutat la colțul lung din marginea careului și l-a învins pentru a doua oară pe portarul lui Urartu. Se întâmpla în minutul 49, cu câteva zeci de secunde înainte ca arbitru să anunțe pauza.

Farul Constanța – FC Urartu se va desfășura cu începere de la ora 20.30, la Constanța și va fi difuzat pe posturile de televiziune Digi Sport 2 și Prima Sport 2. Meciul se joacă în manșa întâi a turului 2 preliminar al Conference League. Returul va avea loc pe terenul campioanei Armeniei, la Erevan, pe 3 august, de la ora 19:00 (ora României). Până atunci, pentru meciul de fotbal din această seară, cei doi tehnicieni și-au făcut calculele și au anunțat echipele cu care vor începe partida.

Farul Constanța: 12. Marian Aioani - 25. David Kiki, 17. Ionuţ Larie (căpitan), 3. Mihai Popescu, 27. Andrei Borza - 6. Tudor Băluţă, 16. Dragoş Nedelcu, 24. Constantin Grameni - 26. Adrian Mazilu, 7. Denis Alibec, 20. Amine Benchaib. Antrenor: Gheorghe Hagi.

Rezerve: 1. Alexandru Buzbuchi - 5. Diogo Queiros, 8. Ionuţ Vînă, 9. Rivaldinho, 11. Mateus Santos, 13. Fabio Vianna, 18. Andrei Artean, 21. Kevin Boli, 22. Dan Sîrbu, 77. Enes Sali, 80. Nicolas Popescu, 88. Luca Banu.

FC Urartu: 42. Aleksandr Melihov - 4. Ievheni Ţimbaliuk, 3. Erik Piloian, 13. Ivan Zotko - 2. Nana Antwi, 5. Dramane Salou, 33. Marcos Junior, 88. Jirair Margarian (căpitan) - 28. Pavel Moghileveţ - 55. Artem Maksimenko, 11. Narek Grigorian. Antrenor: Dmitri Gunko.

Rezerve: 1. Mhitar Umreian, 31. Dmitri Abakumov - 6. Arman Gazarian, 9. Narek Agasarian, 10. Karen Melkonian, 16. Isaac Barry, 22. Mikaiel Mirzoian, 23. Aras Ozbiliz, 24. Uros Stojanovic, , 77. Temur Djikia, 90. Oleg Poliakov.

Arbitrul partidei de la Constanța va fi Martin Dohal; arbitri asistenţi: Adam Jekkel, Frantisek Ferenc; al patrulea oficial: Kristian Michel (toţi din Slovacia)

Delegat UEFA: Marcin Stefanski (Polonia);

Observator UEFA pentru arbitri: Albano Janku (Albania).

Gică Hagi, rezervat înainte de meci

Dacă va reuși să treacă de Urartu, campioana României juca, în turul 3 preliminar al Conference League, cu echipa care a câștigat titlul în Estonia în sezonul trecut, Flora Tallin. Meciul tur se va juca pe 10 august, iar returul o săptămână mai târziu.

Înainte de meciul cu campioana Armeniei, Gică Hagi s-a arătat rezervat, spunând că echipa sa trebuie să se ridice la nivelul unui meci european.

„Este un meci european unde trebuie să ridicăm totul, trebuie să jucăm cu cea mai bună versiune a noastră. Jucăm cu echipe campioane, clar că nivelul este mult mai mare, dar nimic nu e imposibil și trebuie să încercăm să trecem turul. Am analizat adversarul, am încercat să îl cunoaștem și sperăm să fim foarte inspirați. În momentul de față, Borgnino are o accidentare și cred va lipsi minim 2-3 săptămâni.

Ceilalți se antrenează, toată lumea e cu noi și vedem pe cine vom conta la acest meci. Încercăm să găsim cea mai bună formulă care să ne aducă succes. Am văzut o echipă care reacționează bine, are sisteme de joc. Sunt reactivi cu jucătorii pe care îi au, joacă cu personalitate și acasă și în deplasare”, a declarat Gică Hagi înainte de meciul tur cu Urartu.