Colegul lui Drăgușin, gol istoric pentru Tottenham. L-a egalat pe marele Ibrahimovici

Dejan Kulusevski. Sursa foto: facebook / Tottenham Hotspur

Cu Radu Drăgușin pe bancă, Tottenham Hotspur a câștigat clar partida cu West Ham, scor 4-1, în etapa a 8-a din Premier League.

Scorul a fost deschis de "ciocănari", contrar cursului jocului, prin Kudus, în minutul 18. Până la pauză s-a făcut 1-1, după golul lui Kulusevski din minutul 36.

Tottenham a făcut instrucție cu West Ham

Acesta a sărbătorit, astfel, cel de-al 17-lea gol în Premier League, ocazie cu care l-a egalat pe marele Zlatan Ibrahimovici, conaționalul său, la numărul de reușite în prima ligă engleză.

În partea a doua a meciului, Tottenham a făcut instrucție cu West Ham. Golul lui Bissouma din minutul 52 i-a adus pe londonezi în avantaj.

Trei minute mai târziu, Areola înscria în propria poartă. Scorul final a fost stabilit de Heung Min, în minutul 60.

Cotat pe siturile de specialitate la 55 de milioane de euro, Dejan Kulusevski are 43 de apariții în tricoul naționalei, pentru care a înscris 3 goluri.

Zlatan Ibrahimovic a marcat 17 goluri în Premier League, pentru Manchester United, în sezonul 2016-2017.

Radu Drăgușin. Sursa foto: facebook / Tottenham Hotspur

Drăgușin, bun doar pentru națională

Radu Drăgușin n-a prins niciun minut pentru Tottenham, deși "Dragonul" revenea în insulă după o prestație excelentă în dubla naționalei (3-0 în Cipru, 2-1 în Lituania).

Presa din Anglia a fost cu ochii pe el și a apreciat sprintul pe care Drăgușin l-a avut la golul victoriei din Lituania.

"Drăgușin a urcat sclipitor cu mingea la picior până în jumătatea adversă de teren, înainte de a-i pasa mingea lui Dennis Man, care i-a trimis o mingea perfect lui Denis Drăguș, care a transformat și i-a adus pe români în avantaj”, a notat Hotspur HQ.

Situl oficial al lui Tottenham a consemnat evoluția bună a lui Drăgușin sub tricolor: "Fundașul nostru a avut un rol-cheie la golul decisiv din minutul 65, ieșind din apărare pentru a lansa un contraatac și servindu-l pe Dennis Man, care i-a pasat lui Denis Draguș pentru a asigura cele trei puncte”.

După această victorie, Tottenham a urcat pe locul 8, cu 13 puncte, 5 mai puține decât liderul Liverpool. West Ham a rămas pe 15, cu 8 puncte.