Clipe de coșmar pentru un atacant din Olanda. Fotbalistul s-a prăbușit pe gazon

Clipe de coșmar pentru un atacant din Olanda. Fotbalistul s-a prăbușit pe gazon Fotbal. Sursa foto: Dreamstime.com

Bas Dost, atacantul celor de NEC Nijmegen, a trecut prin momente grele în timpul meciului cu AZ Alkmaar. Fotbalistul a suferit convulsii şi medicii au trebuit să intervină imediat pentru a-l stabiliza.

Imaginile au surprins momentul în care fotbalistul a căzut la pământ neputincios. Arbitrul a lăsat jocul să continue câteva zeci de secunde înainte de a opri partida.

Atacantul de la NEC Nijmegen a suferit convulsii pe terenul de joc

Afectați de starea lui Dost, jucătorii celor două echipe s-au grăbit să îl ajute, însă medicii l-au scos de pe gazon. Imaginile îl arată cum acesta este cuprins de convulsii. Fundașul lui AZ Alkmaar, David Moller Wolfe a fost primul care s-a apropiat de Dost, care era întins pe gazon, înainte de a cere ca medicii să intre rapid pe teren

Bas Dost a deschis scorul în meciul dintre AZ Alkmaar şi NEC Nijmegen. El a marcat în minutul 11 după ce a transformat pasa excelentă a lui Proper. Apoi, 20 de minute mai târziu, Dost a pasat decisiv pentru golul de 2-0 marcat de Mattsson.

Gazdele au revenit în partea secundă prin golul lui Pavlidis, care a marcat în minutul 57. Bas Dost s-a prăbuşit pe gazon în minutul 90, cu câteva secunde înainte de a se intra în prelungiri.

Întregul stadion l-a aplaudat pe fotbalist. Din fericire, în momentul în care era transportat, acesta a făcut semn că este în regulă. Chiar dacă și-a revenit și era conștient, meciul a fost abandonat, urmând să fie luată o nouă decizie.

Fotbal

Fotbalistul s-a impus în topul atacanților din Olanda

Dost a jucat 18 meciuri pentru Olanda și a marcat goluri în toată Europa pentru echipe precum Heerenveen, Wolfsburg, Sporting Lisabona și Club Brugge înainte de a reveni în țara sa natală la NEC. A evoluat în echipa naţională între 2015 şi 2018, an în care s-a retras de la prima reprezentativă la doar 28 de ani.

În perioada 2018 - 2019, atacantul valora 22 de milioane de euro, când evolua la Sporting Lisabona. Ulterior, a făcut pasul la Eintracht Frankfurt, cu care a câştigat Cupa Germaniei.

În 2021 şi 2022 a fost campionul Belgiei cu Club Brugge, iar în vara anului trecut s-a întors în Ţările de Jos, la Utrecht. Din această vară, Bas Dost a semnat cu NEC Nijmegen.