Che bella Italia! Roberto Mancini a doborât la EURO 2020 un record vechi de 8 decenii

Che bella Italia! Roberto Mancini a doborât la EURO 2020 un record vechi de 8 decenii Roberto Mancini, selecționerul Italiei. Sursa foto: EVZ

Roberto Mancini a doborât sâmbătă recordul de invincibilitate pentru un selecţioner al echipei Italiei cu 31 de meciuri fără înfrângere, graţie victoriei în faţa Austriei (2-1 după prelungiri), în optimile de finală de la EURO 2020, informează AFP.

Precedentul record data de peste 80 de ani, cu 30 de meciuri fără înfrângere sub bagheta lui Vittorio Pozzo, între 1935 şi 1939, un selecţioner care a adus Italiei primele două titluri mondiale (1934 şi 1938).

Ultima înfrângere a echipei lui Mancini datează din 10 septembrie 2018, contra Portugaliei (0-1), în Liga Naţiunilor, echipă pe care "Squadra Azzurra" o poate întâlni în sferturile de finală dacă trece de Belgia.

După această înfrângere, Italia a obţinut 26 de victorii şi cinci remize.

Recordul absolut de invincibilitate, la scară mondială, este de 35 de meciuri, fiind deţinut în comun de Spania (2006-09) şi Brazilia (1993-96), dar cu o înfrângere la penalty-uri în finala competiţiei sud-americane Copa America în 1995.

La rândul ei, Ungaria a reuşit în istoria ei o serie de 32 de meciuri fără înfrângere, între 1950 şi 1954. Argentina a atins cifra de 31 (1991-93) şi Franţa 30 30 (1994-96).

Numit pe banca tehnică în mai 2018, cu obiectivul de a reconstrui Italia după ratarea calificării la Cupa Mondială, o premieră în 60 de ani, Mancini nu a înregistrat decât două înfrângeri în 36 de meciuri ca selecţioner. În afara Portugaliei, el a pierdut cu Franţa (1-3) în iunie 2018, la al doilea său meci pe banca "Nazionale".

Selecţionata de fotbal a Italiei s-a calificat cu emoţii în sferturile de finală ale EURO 2020, după ce a învins echipa Austriei cu scorul de 2-1 (0-0, 0-0), într-un meci care a avut nevoie de prelungiri, sâmbătă seara, la Londra, în optimile de finală ale competiţiei.