Liga Campionilor. Borussia Dortmund - Real Madrid. Spaniolii au câștigat finala de pe Wembley

sursa: Facebook

Real Madrid s-a impus, sâmbătă seara, la Londra, pe Wembley, în finala Ligii Campionilor, disputată cu Real Madrid, scor 2-0. După un meci echilibrat, fără goluri la pauză, spaniolii au reușit un tur de forță în ultimul sfert de oră. Atunci când au marcat prin Carvajal (74) și Vinicius jr. (83). După ce au încasat primul gol, cei de la Borussia nu au maci contat, iar problema câștigătorului nu s-a mai pus. Aceste este cel de-al 15-lea trofeu al Cupei Campionilor Europeni / Liga Campionilor câștigat de Real Madrid.

Borussia Dortmund - Real Madrid, 0-2

Meciul s-a încheiat cu victoria Realului, scor 2-0

A marcat: Carvajal (74), Vinicius jr. (83)

min. 83: Real profită de căderea totală a nemților. După o serie de ocazii, „galacticii” înscriu prin Vinicius jr, care nu ratează de la 8 metri.

min. 74: GOOOOLLLLL Real Madrid. S-a deblocat tabela. Carvajal a înscris cu capul, de la 10 metri, după o lovitură de colț,

O primă repriză modestă în finala Ligii Campionilor de pe Wembley. Au lipsit golurile, adică sarea și piperul.

Meciul a început

BORUSSIA DORTMUND: Kobel - Ryerson, Hummels, Schlotterbeck, Maatsen - Emre Can, Sabitzer - Sancho, Brandt, Adeyemi - Fullkrug Rezerve: Meyer, Lotka, Ozcan, Nmecha, Haller, Reus, Wolf, Moukoko, Malen, Sule, Watjen, Bynoe-Gittens Antrenor: Edin Terzic

REAL MADRID: Courtois - Carvajal, Nacho, Rüdiger, Mendy - Valverde, Kroos, Camavinga - Bellingham - Rodrygo, Vinícius Rezerve: Lunin, Kepa - Militao, Alaba, Modric, Joselu, Vazquez, Tchouameni, Ceballos, Fran Garcia, Brahim, Guler Antrenor: Carlo Ancelotti

Arbitru: Slavko Vincic (Slovenia) Stadion: Wembley

Zi mare pentru microbiști. Sâmbătă, 1 iunie, Real Madrid și Borussia Dortmund se vor înfrunta pe Wembley Arena în finala Champions League 2024. În România, Prima Sport 1, Orange Sport 1 și Digi Sport 1 vor transmite finala UCL de la ora 22:00.

Borussia Dortmund - Real Madrid în finala Champions League

Galacticii au avut un parcurs excelent campionatul intern de fotbal. Real Madrid a câștigat al 36-lea trofeu din istoria clubului. Odată cu finala de Champions League, competiția europeană inter-cluburi ajunge la final. Ibericii sunt obișnuiți cu meciurile de asemenea anvergură.

Însă nu același lucru se poate spune și despre Borussia Dortmund, echipă care nu a mai ajuns în această fază a competiție de mai bine de 10 ani. Ultima finală de Champions League jucată de Borussiaa fost în 2013, când a pierdut tot pe Wembley Aren, scor 2-1, împotriva rivalilor de  la Bayern Munchen.

Jude Bellingham, Lucas Vasquez. Sursa foto: Instagram

Real Madrid campioană în LaLiga

La capitolul statistici, Real Madrid este net superioară nemților. În această ediție de Champions League, galacticii au învins toate echipele din Bundesliga. RB Leipzig a fost ultima echipă germană care s-a impus în fața echipei de pe Santiago Bernabeu. Nemții au câștigat în sezonul precedent de Champions League cu 3-2.

În 2024, Real Madrid a reușit performanța de a pierde un singur meci, anume cel disputat cu rivalii de la Atletico din Cupa Regelui. Elevii lui Diego Simeone s-au impus atunci cu 4-2.

Real Madrid. Sursa foto: X (Twitter)

Finala Champions League, transmisă în România de la ora 22:00

În Champions League, echipa antrenată de Carlo Ancelotti au bifat 12 meciuri fără înfrângere. De partea cealaltă, nemții de la Borussia Dortmund au pierdut doar două meciuri în actuala ediție de Liga Campionilor. Cu PSG în grupe (0-2) și cu Atletico în turul sferturilor.

Real Madrid conduce și la capitolul goluri înscrise, galacticii au punctat de 26 de ori în 26 de meciuri disputate în Liga Campionilor, în timp ce Borussia a înscris de 15 ori, potrivit Digisport.