Champions League: Atletico Madrid, învinsă cu 2-0. Tottenham regretă ocaziile ratate în remiza fără goluri

Azi s-au jucat primele 8 partide din etapa a 3-a din grupele Ligii Campionilor, iar rezultate au fost unele spectaculoase. În Belgia, Brugge a reușit surpriza serii. A învins-o pe Atletico, 2-0, în timp ce Tottenham a ratat toate ocaziile ocaziile de gol, sfârșind cu remiză.

În meciul serii, Inter a reușit victoria cu Barcelona, 1-0, deși catalanii plecau cu prima șansă. Italienii au dat lovitura în minutul 45+2, după un șut de la 20 de metri al lui Calhanoglu.

Cronica meciului în care Harry Kane și Heung-Min Son ratează ocazii cheie pentru Tottenham; Eintracht Frankfurt nu a reușit nici ea să marcheze într-o confruntare de la un capăt la altul al Ligii Campionilor; Spurs rămâne pe locul doi în grupa D la diferență de goluri înaintea returului de săptămâna viitoare cu nemții, scrie Skysports.

Ocazii cheie ratate de Tottenham

Raportul meciului: Harry Kane și Heung-Min Son ratează ocazii cheie pentru Tottenham; Eintracht Frankfurt nu a reușit nici ea să găsească golul într-o partidă de final de Liga Campionilor; Spurs rămâne pe locul doi în grupa D la diferență de goluri înaintea returului de săptămâna viitoare cu germanii

Tottenham a fost probabil norocoasă să termine meciul cu 11 oameni, deoarece Clement Lenglet și-a pus brațul peste Lindstrom pentru a-l împiedica pe atacant să se desprindă în ultima parte a meciului, doborându-l. Apărătorul avea deja un cartonaș galben, dar arbitrul nu a acordat un altul.

Tottenham și Frankfurt rămân la egalitate de patru puncte înaintea returului de miercurea viitoare de pe stadionul Tottenham Hotspur, cu Spurs pe locul doi la diferență de goluri.

Atletico Madrid a suferit înfrângeri

Cu golurile marcate de atacanții Kamal Sowah și Ferran Jutgla de la Club Brugge, belgienii au învins Atletico Madrid cu 2-0 și și-au prelungit invincibilitatea în Grupa B a Ligii Campionilor în acest sezon.

Gazdele au preluat conducerea în minutul 36, când pasa joasă a lui Jutgla în fața porții l-a găsit pe Sowah, care a trimis mingea în poarta goală pentru al doilea său gol european în trei meciuri.

Jutgla a dublat avantajul în minutul 62, după ce extrema Tajon Buchanan a așteptat cu calm momentul potrivit pentru a-l lansa pe spaniol în interiorul careului.

Atletico a avut șansa de a reveni în meci cu un penalty 15 minute mai târziu, dar Antoine Griezmann a trimis mingea în bară, iar câteva momente mai târziu francezul a crezut că a marcat, dar încercarea sa a fost anulată pentru offside.

„Nu am obținut victoria pe care o așteptam pentru fanii lui Atlético care ne-au încurajat de la Bruges și din casele lor. Este timpul să ne ridicăm și să continuăm să muncim pentru a obține acele victorii pe care ni le dorim cu toții”, a scris echipa pe contul de Twitter.

Champions League, rezultatele înregistrate marți

Grupa A

Ajax Amsterdam - Napoli 1-6

Au marcat: Kudus '9 / Raspadori '18, '47, Di Lorenzo '33, Zielinski '45, Kvaratskhelia '63, Simeone '81

Cartonaș roșu: Tadic '73 (Ajax).

Liverpool - Glasgow Rangers 2-0

Au marcat: Alexander-Arnold '7, Salah '53 (p)