CFR Cluj s-a calificat în primăvara europeană. Victorie la limită în fața celor de la FC Ballkani Sursa foto: EVZ

CFR Cluj a obținut joi seara biletele pentru faza meciurilor eliminatorii din Conference League, după ce a învins cu 1-0 (1-0) echipa FC Ballkani, din Kosovo, terminând grupa pe locul 2, după Sivasspor, cu un total de 10 puncte. Ardelenii vor juca în șaisprezecimile de finală ale competiției.

Clujenii au început meciul trecând peste perioada de tatonare, Yeboah având o primă încercare de șut la poartă, în minutul 3, după o centrare din lovitură liberă.

Ballkanii a replicat cu un șut peste poartă, 10 minute mai târziu, pentru ca Yeboah să dea din nou emoții apărării adverse, șutul său plasat lângă bară fiind deviat de fundașii kosovari.

Singurul gol al meciului a fost marcat în minutul 17 de către Adjei-Boateng, care șutat din careul de 6 metri, după o deviere greșită.

În minutul 32, CFR Cluj a primit un penalty, după un faul în careu, însă Deac nu reușește să marcheze din două încercări, după ce prima tentativă, apărată de Frasheri a fost repetată. Același Frasheri a parat și a doua oară, chiar dacă șutul a fost în colțul opus.

Frasheri s-a remarcat din nou, în repriza secundă, la lovitura de cap a lui Burcă, din minutul 60, după o centrare a lui Deac.

Ballkani are ocazia de a egala, dar șutul lui Kuc, din minutul 71, este respins în corner de Scuffet.

Dan Petrescu face schimbări la trecerea timpului, dar și pentru a întări defensiva, iar CFR Cluj reușește să conserve avantajul minim, obținând calificarea în șaisprezecimile de finală ale Conference League, după o absență de trei ani din primăvara europeană.

(sursa: Mediafax)