Cel mai dur discurs lansat la adresa echipei naționale. Este lamentabil! Inadmisibil! Nu se poate! sursa: facebook.com/NationalaRomanieiOfficial

Un fost mare internațional român nu i-a menajat pe elevii lui Edi Iordănescu, după prestația jalnică din partida cu Kosovo, încheiată nedecis, scor 0-0, în campania de calificare la Euro.

În nota obișnuită a ultimilor ani, naționala României a jucat foarte prost și în partida cu Kosovo, disputată, vineri, în preliminariile Campionatului European din 2024. Au curs criticile la adresa „tricolorilor”, care s-au chinuit și au obținut doar un rezultat de egalitate fără goluri. Unul dintre cei mai vocali specialiști a fost Florin Răducioiu, cel care a atacat fără milă prestația elevilor lui Edi Iordănescu.

Florin Răducioiu: „Dar nu am reuşit să ieşim cu 3-4 pase din propriu teren. Este lamentabil! Inadmisibil! Nu se poate!”

„Apreciez foarte mult sacrificiul jucătorilor. Apreciez foarte mult sacrificiul celor din apărare, dar prea puţin din atac. Jucători aproape indolenți! Băieţii ăştia nu au reuşit... Vrem mai mult. Dacă vrem să ne calificăm, trebuie să fim mult mai eficienţi.

Pe mine nu mă deranja dacă am fi avut ocazii de gol, cum au avut ei, pe contraatac. Dar nu am reuşit să ieşim cu 3-4 pase din propriu teren. Este lamentabil! Inadmisibil! Nu se poate!

Nu meritam să terminăm la egalitate! Kosovo a fost superioară, mai ales în repriza a doua, din aproape toate punctele de vedere: fizic, tactic, tehnic, al voinţei de luptă. Doar imprecizia, mai ales a lui Muriqi, a făcut să nu ne întoarcem fără nici măcar un punct din Kosovo”, a comentat fostul atacant al echipei naționale.

A fost o echipă a României care nu a arătat aproape nimic. O echipă a României disperată în a doua repriză, mai ales. Părea că de la un moment la altul Kosovo putea înscrie.

Nu putem emite pretenţii pentru locul doi, mai ales după această repriză a doua dezastruoasă. Sunt foarte dezamăgit! Mă aşteptam un pic mai mult şi din punct de vedere individual de la Man, la Coman, de la cei care au intrat. De Puşcaş nu mai spun”, a afirmat Florin Răducioiu la Prima Sport.