Campioana din Republica Moldova, Petrocub Hîncești, păstrează șanse de-a rămâne în Liga Campionilor sursa: Facebook

Republica Moldova. Petrocub Hîncești, campioana la fotbal din Republica Moldova, a pierdut la limită, scor 0-1, confruntarea cu ciprioții de la APOEL Nicosia. Jocul s-a desfășurat, marți, pe terenul insularilor, a contat pentru manșa tur a turului 2 preliminar al Ligii Campionilor, iar diferența a fost făcută în prima repriză.

Marquinhos a transformat o lovitură de la 11 metri, acordată în urma unui fault ce a fost comis de jucătorul moldovenilor, Ion Borș.

Petrocub Hîncești, campioana din Republica Moldova, șanse bune de calificare în turul al 3-lea preliminar al Ligii Campionilor

În prima parte, ciprioții au fost superiori și au dominat teritorial. În actul secund, Petrocub s-a pus pe picioare și a pus pericol la poarta adversă în câteva rânduri. În final, campioana din Basarabia ar fi putut egala, dar lipsa de concentrare la finalizare a păstrat rezultatul intact. O înfrângere la limită, care le dă speranțe celor din Hîncești. Returul este programat să se dispute la data de 30 iulie, pe arena Zimbru din Chișinău.

Petrocub Hâncești, Super Liga Republicii Moldova

Sursa foto: Facebook/Petrocub Hâncești

Andrei Martin, antrenorul echipei din Hîncești, a afirmat că oamenii săi vor da totul, pe teren propriu, pentru a reuși o calificare uriașă, în turul al 3-lea al celei mai importante competiții intercluburi.

„Am spus înainte de meci că ambele echipe au șanse de calificare. Noi suntem un club ambițios cu inimă mare și vom face tot posibilul ca în meciul retur să reușim calificarea”, a declarat tehnicianul de la Petrocub, conform ziarulnational.md.

FCSB, pe muchie de cuțit înaintea returului cu Maccabi Tel Aviv

Tot marți, în aceeași fază a competiției, campioana României, FCSB, a remizat pe teren propriu, împotriva israelienilor de la Maccabi Tel Aviv, scor 1-1. Oaspeții au deschis scorul în repriza a doua, prin Biton (71) gazdele au revenit în joc imediat, datorită golului ce i-a aparținut lui Dawa, în minutul 75.

Calificarea se va decide la data de 30 iulie, iar partida se va disputa în Ungaria, la Budapesta.