Euro 2024. Meciul decisiv. Fotbalist exclus din lot înainte de meciul cu Israel

Euro 2024. Stadionul în care se va juca meciul Israel - România. Sursa foto: FRF

Selecționerul Alon Hazan a decis să excludă un fotbalist din lotul celor de la Israel. Decizia pare una surprinzătoare, asta mai ales că jucătorul vizat a marcat golul egalului cu Elveția.

Scandal la naționala Israelului, chiar înaintea duelului decisiv cu România de diseară. Autorul golului din partida cu Elveția (1-1), din minutul 88, nu va fi nici măcar pe banca de rezerve. Calificarea la EURO 2024 pare astfel a fi în mâna tricolorilor.

Israel - România, meci decisiv pentru calificarea la Euro 2024

Shon Weissman a fost exclus din lot pe motive disciplinare și va urmări diseară meciul din tribună pe stadionul din Felcsut. În vârstă de 27 de ani, atacantul Granadei nu va figura nici pe lista de rezerve a lui Alon Hazan în meciul decisiv contra României.

Presa israeliană dezvăluie că de vină ar fi comportamentul avut după ce a marcat miercuri, în Israel - Elveția 1-1, când s-a dus spre banca de rezerve și a înjurat:

„A fost din frustrare, pentru că întreaga lume ne exclude din cursa către calificare. Voiam să înjur pe toată lumea, din nefericire am spus în ebraică, nu în engleză ca să răspândească peste tot”, a spus Weissman la finalul partidei.

Israel are neapărată nevoie de victorie

Deși Israel are nevoie neapărată de victorie, marcatorul golului egalizator din partida cu Elveția a fost exclus din lot.

În urmă cu trei zile, Shon Weissman a fost introdus pe teren în minutul 81, iar șapte minute mai târziu reușea să aducă egalarea.

Weissman va vedea din tribună meciul Israel-România de la Euro 2024

Incidentul a fost ascuns de federația de la Tel Aviv, dar a ajuns în presă. Chiar dacă și-a cerut scuze, Weissman nu a mai putut să repare situația. Directorul tehnic Yossi Benayoun a considerat că ceea ce s-a întâmplat nu poate fi tolerat. Selecționerul Alon Hazan nu se va baza nici pe alți jucători de bază.

Naţionala României joacă, sâmbătă, de la ora 21.45, meciul decisiv pentru Euro 2024 cu Israel pentru calificarea la Campionatul European din 2024. Partida va avea loc în Ungaria, pe stadionul Pancho (Felcsút), în satul natal al premierului maghiar Viktor Orban.

Meciul va fi transmis de Prima TV şi va fi arbitrat de francezul François Letexier.